Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Gigantyczne owady opanują Polskę!

Perk Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS (Fot. National-geographic.pl)

Takiego wydarzenia w Polsce i Europie jeszcze nie było! ? mówi prof. dr hab. Kazimierz Wiech, entomolog, Kierownik Katedry Ochrony Roślin na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie. Wzbudzające sensację: olbrzymia modliszka wysoka na cztery metry, biedronka o gabarytach Fiata 126 p, potężna ważka o wysokości dwóch i pół metra.

Niespotykane rozmiary osiągnie 25 owadów spośród 13 rzędów, a wśród nich: mucha, żuk, komar, karaczan, chrząszcz, motyl, osa i pchła. Owady podbiją miejscowość Ujazd w województwie łódzkim.

We wrześniu tego roku, zostanie otwarty jedyny w swoim rodzaju i pierwszy na świecie Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS, z replikami owadów wykonanych techniką 3D, wielokrotnie powiększonych. Te niezwykle realistyczne rzeźby owadów w pełni odzwierciedlać będą szczegóły budowy morfologicznej prawdziwych owadów. ? Jestem przekonany, że projekt zyska uznanie nie tylko wśród fachowców ? entomologów, ale też wśród rzeszy ludzi, pozytywnie reagujących na pomysły służące poznawaniu świata
i zdobywania wiedzy przez dzieci i młodzież ? tłumaczy prof. dr hab. Kazimierz Wiech.

MIKROKOSMOS uczy i bawi

Park to obszar prawie jednego hektara, z długimi na ponad 600 metrów ścieżkami edukacyjnymi. W Parku można będzie podziwiać repliki owadów ze szczegółowymi opisami ich systematyki i ciekawostkami, wypreparowane owady naturalnej wielkości oraz specjalnie przystosowaną roślinność, która ułatwi użytkownikom Parku bycie częścią świata owadów. Specjalne gatunki traw dorastające nawet do dwóch metrów wysokości oraz inne gigantyczne byliny będą współgrać rozmiarami z owadami 3D.

Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS (Fot. National-geographic.pl)

Idea powstania Parku to przede wszystkim przybliżenie ludziom bogatego świata owadów oraz edukacja proekologiczna. Mało kto wie, że popularne rzepy u butów swój pierwowzór znajdują w postaci haczyków skrzydłowych u pszczół. Czółenko tkackie to wierne odzwierciedlenie szczęk mrówek, które tkają z liści swoje gniazdo. – Wreszcie człowiek będzie mógł dostrzec to, co do tej pory było niezauważalne, co w rzeczywistym rozmiarze jest niewidoczne ? mówi Łukasz Wagner, właściciel i organizator MIKROKOSMOSU.

Zjeżdżalnia, huśtawki, domek na drzewie i trampolina ? to tylko niektóre dostępne na terenie Parku atrakcje dla dzieci. Wypoczynek urozmaicą zabawy edukacyjne. Wędkowanie, rodzinne pikniki i możliwość zorganizowania urodzin dla dziecka ? to dodatkowe atuty Parku.

Zielone lekcje

Głównym celem działalności Parku jest edukacja dzieci i młodzieży. Obsługa Parku będzie mogła przygotować tematy lekcji i niezbędne materiały dydaktyczne dla szkół chcących wziąć udział w zielonych lekcjach. Dyrektorzy placówek edukacyjnych przyznają, że w nauczaniu przyrody, biologii ważną rolę odgrywają metody obserwacji. Taka obserwacja środowiska stanowi ważny czynnik pobudzający uczniów do uwagi i wzmagający zainteresowanie przedmiotem. Zajęcia w terenie są dla uczniów fascynujące i intrygujące. ? Wykonane w ogromnym powiększeniu modele owadów umożliwią uczniom zaobserwowanie wielu szczegółów ich budowy owadów. Bezpośrednie obserwacje przyczynią się do utrwalenia wiedzy o owadach, a niektórych uczniów może zachęcą do rozwijania zainteresowań entomologią ? tłumaczy Sława Sinkiewicz, dyrektor Zespołu Szkół w Ujeździe.

Park Edukacyjno-Rozrywkowy MIKROKOSMOS (Fot. National-geographic.pl)

MIKROKOSMOS szansą dla dzieci cierpiących na ADHD?

Psycholodzy podkreślają, że 45 minutowa lekcja jest trudna do przetrwanianie dla dzieci z zaburzeniami koncentracji uwagi czy nadpobudliwością psychoruchową. Uczniowie ci zadają pytania nie zawsze związane z tematem zajęć, są rozkojarzeni, chodzą po klasie. W ten sposób regulują sobie dopływ bodźców tak, by mieć uczucie emocjonalnego komfortu. Dla nauczyciela to forma zakłócania ustalonego porządku. Lekcje w terenie dają natomiast możliwość kierowania aktywnością dziecka tak, by czuło się ono dobrze i było maksymalne skoncentrowane jak na swoje możliwości, a jednocześnie by nie rozbijało pracy całej grupy i nauczyciela. Te dzieci mogą biegać, spacerować i w tym samym czasie uczyć się. W psychologii uczenia znany jest mechanizm związany z lepszym zapamiętywaniem tych treści, które skojarzone są z emocjami. Pozytywne uczucia: zachwyt, zaciekawienie, ekscytacja, przyczyniają się do szybszego i skuteczniejszego zapamiętywania prezentowanych treści. ? Park MIKROKOSMOS w moim przekonaniu spełnia te warunki w 100% – tłumaczy Anna Dzierżawska, psycholog CoCoCo.pl w Warszawie.

Inwazja ruszyła!

Do otwarcia Parku pozostało pięć miesięcy. Do tego czasu, wybrane owady będą pojawiać się w różnych miastach na terenie kraju. W ten sposób organizator chce zachęcić dzieci, młodzież oraz dorosłych do odwiedzenia Parku we wrześniu. Najbliższa wystawa owadów rozpocznie się 16 kwietnia w Galerii Kazimierz w Krakowie.

Źródło: National-geographic.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *