Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

30 ton makulatury wymienione na sadzonki

Akcja makulatura za sadzonki (Fot. Gdansk.lasy.gov.pl)

Już po raz czwarty leśnicy z Gdańska zorganizowali wraz z ?Dziennikiem Bałtyckim? akcję ?Drzewko za makulaturę?. W zamian za zalegający w domach papier Gdańszczanie otrzymywali od leśników sadzonki. Setki osób stały w kolejce 15 kwietnia, aby otrzymać upragnione drzewko.

Pierwsi gdańszczanie objuczeni paczkami makulatury zjawili się na Targu Rybnym w Gdańsku już o 7 rano, czyli na trzy godziny przed rozpoczęciem akcji. Czekało na nich blisko 5 tys. sadzonek ze szkółek leśnych z nadleśnictw Kaliska, Kartuzy, Lubichowo, Strzebielino i Choczewo. Chętnych było tak dużo, że po upragnioną sadzonkę trzeba było stać po kilka godzin.

Poza typowymi gatunkami drzew leśnych (jak sosna, świerk, modrzew, jodła czy buk) można było otrzymać cyprysik Lawsona, jarząb szwedzki, dziką różę i głóg jednoszyjkowy. Leśnicy z Nadleśnictwa Choczewo doradzali, jak sadzić i pielęgnować drzewka i krzewy. Odpowiadali też na wiele pytań związanych z życiem lasu.

Akcja makulatura za sadzonki (Fot. Gdansk.lasy.gov.pl)

Oczekującym w kolejce czas uprzyjemniały występy na estradzie. Pojawili się tam także Małgorzata Olszewska-Hagno z Nadleśnictwa Kolbudy i naczelnik Jerzy Krefft z RDLP w Gdańsku. Przypomnieli o trwającym właśnie Międzynarodowym Roku Lasów i Roku Lasów Pomorza. Poinformowali też, że gdańscy leśnicy posadzą w tym roku 13 mln sadzonek. Podobna liczba drzewek jest corocznie na terenie RDLP Gdańsk zużywana do wypełniania pustych powierzchni w ramach zalesień i odnowień.

Choć akcję planowano zakończyć o godz. 17, ostatnia sadzonka zniknęła z placu już o 14. Według wstępnych szacunków w samym tylko Gdańsku mieszkańcy dostarczyli ponad 30 ton zalegającej piwnice i strychy makulatury. Ale to nie wszystko. Kampania odbyła się jeszcze w 17 innych miejscach na terenie RDLP Gdańsk. Ostateczna ilość zebranej makulatury będzie więc na pewno większa.

Jacek Leszewski, rzecznik prasowy RDLP w Gdańsku

Źródło: Lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *