Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Skorpiony ?świecą?, aby sprawdzić, czy mogą bezpiecznie opuścić kryjówkę

Skorpiony świecą w nocy (Fot. scorpiones.pl)

Niektóre skorpiony emitują dziwne, zielonkawe światło, co widać w promieniach ultrafioletowych. Zjawisko to może im służyć jako narzędzie przydatne do określania, kiedy noc jest na tyle jasna, by bezpiecznie opuścić kryjówkę ? informuje ?New Scientist?.

Skorpiony to myśliwi typowo nocni. Ale dziwnym może się wydawać fakt, że zamiast się kamuflować ? fluoryzują. Skorpiony wytwarzają niewielką ilość fluorescencyjnego pigmentu, który w miarę świecenia ulega rozkładowi.

Zjawisko to badał niedawno Carl Kloock z California State University w Bakersfield. Umieścił on 15 skorpionów w miejscu oświetlonym promieniami ultrafioletowego światła, aż ich pigment całkowicie się ?zużył?. Następnie porównał nocne zachowanie badanych pajęczaków z zachowaniem 15 innych skorpionów. Wszystkie zwierzęta umieszczono w środowisku przypominającym naturalne. Co ważne, znów oświetlono je promieniami UV, przy czym tym razem natężenie światła przypominało natężenie światła księżyca i gwiazd, jakie dociera nocą do powierzchni Ziemi.

Okazało się, że skorpiony, które były w stanie ?fluoryzować?, zbiły się w jednym miejscu, podczas gdy pozostałe rozeszły się w różne strony. Wyjaśniając ich zachowanie Kloock zwraca uwagę, co mogą wiedzieć poszczególne skorpiony. Zdaniem badacza prawdopodobne jest, że skorpiony wcale nie widzą promieni UV, które są składową światła gwiazd i Księżyca. Jeśli tak, są więc nieświadome tego, że noc jest dosyć jasna, i ? idąc na polowanie ? łatwo mogą wpaść w oko większym drapieżnikom. Być może jednak skorpiony widzą kolor zielony, a zatem i połyskiwanie własnego ciała. Własne ?świecenie? byłoby, więc dla nich sygnałem, czy noc jest ciemna, czy też jasna, a zatem czy bezpiecznie jest wyjść z kryjówki na polowanie.

Inaczej twierdzi Dough Gaffin z University of Oklahoma w Norman. Jego fluorescencja może pełnić inne funkcje, np. ostrzegać potencjalne, większe drapieżniki przed skorpionim jadem.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *