Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Rolnictwo, Wydarzenia

Jedz popcorn – będziesz zdrowszy

Popcorn jest zdrowy - tak twierdzą naukowcy (Fot. wroclaw.olx.pl)

Popcorn bogatym źródłem przeciwutleniaczy

Produkty z pełnego ziarna, jak popcorn czy płatki śniadaniowe, zawierają nie tylko błonnik, ale też duże ilości przeciwutleniaczy wykrywanych dotąd głównie w warzywach i owocach – o odkryciu naukowców z USA informuje serwis EurekAlert.

Chodzi o przeciwutleniacze z grupy polifenoli, których bogatym źródłem są owoce (winogrona, jagody, wiśnie), warzywa, a także inne produkty pochodzenia roślinnego, jak na przykład czekolada, wino czerwone, kawa i herbata, orzechy czy oliwa z oliwek. Związki te neutralizują wolne rodniki – cząsteczki o działaniu silnie utleniającym, które uszkadzają cenne składniki komórek, takie jak: DNA i białka. Z tej przyczyny mają korzystny wpływ na zdrowie – obniżają bowiem ryzyko chorób serca, nowotworów i innych schorzeń.

Jak przypomina prowadzący badania dr Joe Vinson, chemik z University of Scranton w stanie Pensylwania, dotychczas nie było wiadomo, że produkty z pełnego ziarna, jak popcorn czy płatki śniadaniowe – uważane za zdrowe ze względu na zawartość błonnika – mogą zawierać tak duże ilości polifenoli.  „My odkryliśmy, że – w rzeczywistości – zawierają one tyle polifenoli na jeden gram, co owoce i warzywa” – komentuje dr Vinson. Jego zdaniem to dlatego przetwory pełnoziarniste mogą obniżać ryzyko raka i choroby wieńcowej serca.

Najwięcej przeciwutleniaczy zawierają produkty pełnoziarniste z pszenicy, kukurydzy, owsa oraz ryżu – w porządku malejącym. Jeśli chodzi o pełnoziarniste przekąski to najbogatszy w polifenole jest popcorn.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *