Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia jądrowa, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Nie ma bezpiecznej energii atomowej

Energia atomowa (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Forsowanie energetyki jądrowej jako bezpiecznego źródła energii nie ma racji bytu, podobnie jak zapewnienia polskich zwolenników budowy elektrowni atomowej. Jak pokazuje przykład elektrowni w Fukushimie i wcześniejszy przykład Czarnobyla, nie można zagwarantować bezpieczeństwa tego typu obiektów ? uważa WWF Polska.

Zamiast upierania się przy realizacji planów budowy elektrowni atomowej w naszym kraju, polski rząd powinien pracować na rzecz zwiększenia efektywności energetycznej i inwestycji w odnawialne źródła energii.

Dramatyczny rozwój wypadków w elektrowni Fukushima Dai-ichi utwierdza nas w przekonaniu, że przyszłość globalnej energetyki nie powinna być atomowa ? mówi Wojciech Stępniewski z WWF Polska. ? Jak pokazuje nie tylko przykład japoński, ale i Czarnobyla, elektrownia atomowa, wbrew zapewnieniom naukowców, w przypadku awarii staje się śmiertelnym niebezpieczeństwem dla mieszkańców obszarów, które położone są nie tylko w jej rejonie. Może mieć też długotrwały negatywny wpływ na zdrowie ludzkie oraz stan środowiska również daleko poza miejscem katastrofy.

Bezawaryjności elektrowni atomowych nikt nie może nam zagwarantować, a argument, że Polska nie znajduje się w strefie sejsmicznej, nie wyklucza innych czynników, które mogą doprowadzić do tragedii. Poza tym pozostaje problem radioaktywnych odpadów. Ich utylizacja jest problemem dotychczas nierozwiązanym, więc powstanie kolejny problem, związany z ich składowaniem w kraju.

Według raportu WWF, który został opublikowany jeszcze przed tragicznymi zdarzeniami w Japonii, świat, w tym Polska, nie musi stawiać na rozwój energetyki atomowej, ale powinien wykorzystać potencjał wynikający z efektywności energetycznej oraz odnawialnych źródeł energii. Rozwój energetyki przyjaznej środowisku, byłby jednocześnie przyjazny ludziom. Według raportu WWF w 2050 roku świat może przejść wyłącznie na czystą energię, zarówno w dziedzinie transportu, jak i energii, z której korzysta przemysł i indywidualni użytkownicy. To sprawi, że energia będzie tańsza, a jej produkcja przyjazna środowisku. Świat nie będzie też potrzebował węgla i energii atomowej. Ograniczone zostaną zniszczenia w środowisku, wynikające z produkcji biopaliw i inwestycji hydroelektrycznych.

Równie ważne będą korzyści finansowe. Światowa gospodarka dzięki inwestycjom w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną może oszczędzić po czterech dekadach równowartość 4 bilionów euro, a zainwestowane pieniądze zaczną się zwracać już w 2040 roku. Powstaną też nowe miejsca pracy – przykładowo w Polsce realizacja programu oszczędności energii zaproponowanego przez Fundację na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii utworzyłaby blisko 300 tysięcy nowych miejsc pracy. Wszystko dzięki wykorzystaniu energii pozyskiwanej w sposób przyjazny środowisku.

Dlatego WWF po raz kolejny apeluje do polskich władz, aby zamiast wydawania pieniędzy na kampanię społeczną – promującą energetykę atomową wśród Polaków i budowę elektrowni atomowej, zwrócił się w kierunku działań, które można podjąć już teraz ? podsumowuje Stępniewski. ? Konieczne jest wdrożenie takich rozwiązań prawnych, które pomogą oszczędzać energię, zwiększając efektywność energetyczną, przy jednoczesnym rozwoju energetyki odnawialnej. Tylko w ten sposób możemy mówić o przyjaznej ludziom energii.

Rząd, zamiast wmawiać Polakom, ze jesteśmy zapóźnieni w rozwoju, bo nie mamy elektrowni jądrowej, powinien zadbać o to abyśmy nie byli opóźnieni w rozwoju w roku 2050, kiedy już będziemy ją mieli. W dalszej, 40-letniej perspektywie, inwestowanie w energetykę odnawialną wszystkim nam się opłaci.

WWF

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *