Aktualności, Energetyka, Energia jądrowa, Wydarzenia

Wytrzymałość elektrowni jądrowych

Bezpieczeństwo energetyczne (Fot. WirtualnaAustria.pl)

Jak informuje Rzeczpospolita, w europejskich elektrowniach jądrowych będą przeprowadzone dobrowolne testy wytrzymałościowe. Badania nie są obowiązkowe, jednak urzędnicy w Brukseli mają nadzieję, że nikt się nie wyłamie.

Unijni ministrowie potwierdzili, że w drugiej połowie roku odbędą się testy wytrzymałościowe wszystkich elektrowni jądrowych w Europie. Nie ma jednak porozumienia, co do sposobu przeprowadzania testów. ? Będzie to dobrowolne przedsięwzięcie. Bardzo ważne jest, żeby wszystkie kraje wzięły w nim udział ? powiedział po spotkaniu Gunther Oettinger, unijny komisarz ds. energii. Komisarz uważa, że w opracowywaniu zasad powinny brać udział kraje, które nie rozwijają energetyki jądrowej.

Czemu mają służyć badania? Testy elektrowni jądrowych mają sprawdzić ich wytrzymałość w przypadku katastrof naturalnych, ataków terrorystycznych oraz innych poważnych awarii.

Pomysłodawcą ogólnoeuropejskich testów wytrzymałości jest Austria. Kraj ten w 1974 roku zdecydował o wprowadzeniu zakazu budowania nowych reaktorów. Pomysł bardzo pochwala Francja, która ma nadzieję, iż będzie mogła sprzedawać swoje rozwiązania techniczne krajom, gdzie standardy będą musiały być podniesione.

Źródło: WirtualnaAustria.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *