Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia jądrowa, Ochrona środowiska, Wydarzenia, Zdrowie

Promieniowanie na co dzień: jak groźna jest energia jądrowa

Promieniowanie radioaktywne (Fot. xkcd.com)

Awarie w elektrowni atomowej w Japonii zwiększyły obawy przed energią jądrową. Zastanawiamy się, jak bardzo to dla nas na co dzień jest groźne. Nie uwierzysz – ale zjedzenie jednego banana daje większą dawkę promieniowania niż mieszkanie przez rok 80 km od (funkcjonalnej) elektrowni jądrowej.

To oczywiście prawda, że promieniowanie jest z natury niebezpieczne w każdej dawce. Ważne jest jednak, aby uświadomić sobie, że promieniowanie jest wszędzie, cały czas i dostajesz go prawdopodobnie dużo więcej niż myślisz, po prostu siedząc na kanapie.

Interesujące zestawienie ilości dawek promieniowania, jakie przyjmujemy z różnych pospolitych źródeł zrobili Randall Munroe, autor komiksów internetowych xkcd i Ellen, starszy operator reaktora w Reed Research Reactor w Portland, Oregon, USA.

Absorbowane promieniowanie jonizujące mierzy się w siwertach (Sv). Siwert jest względnie dużą jednostką ? u człowieka już po przekroczeniu dawki 1 Sv promieniowania gamma dla całego ciała może wystąpić ostry zespół popromienny. 4 siwerty to bardzo ciężkie zatrucie, właściwie pewna śmierć z minimalną szansą na przeżycie przy natychmiastowym podjęciu leczenia. Ale każdego dnia bezpiecznie absorbujemy małe dawki naturalnego promieniowania (mierzone w milisiwertach ?1 mSv=10-3 Sv, i mikrosiwertach ? 1 ?Sv=10-6 Sv).

Na przykład, średnio dziennie każdy przyjmuje 10 mikrosiwertów promieniowania. Dawka u dentysty przy rentgenie zęba to 5?Sv, a przelot samolotem ze wschodu na zachód USA to 40?Sv. Mieszkanie przez rok w budynku ceglanym, kamiennym lub betonowym – 70 ?Sv. Mamogram częstuje dawką 3 mSv, tomografia komputerowa klatki piersiowej to już 5,8 mSv. W pobliżu elektrowni w Czarnobylu narażamy się na 6 lub więcej milisiwertów.

Źródło: Ecosilesia.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *