Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Bogactwo spod ziemi ma wypłynąć koło Kutna

Ogromne złoża gazu ziemnego w Gołębiewie Nowym

Głębokie wiercenia w Gołębiewie Nowym rozpoczną się już latem tego roku

Znakiem rozpoznawczym powiatu kutnowskiego wkrótce mogą stać się… szyby wiertnicze. Amerykańska firma FX Energy do końca tygodnia ma wskazać wykonawcę odwiertu, który potwierdzi istnienie ogromnych złóż gazu ziemnego (konwencjonalnego, nie łupkowego) w Gołębiewie Nowym.

Prace wiertnicze w okolicach Kutna powinny rozpocząć się w sierpniu i potrwać około ośmiu miesięcy. Głębokość otworu do poszukiwania i rozpoznania złóż gazu i ropy naftowej ma sięgać 6,5 tys. metrów.

Amerykańska firma uzyskała koncesję na badanie złóż jeszcze w marcu 2007 r. Uprawnienia ma do marca 2013 r. Obejmują obszar 1149 km kwadratowych na terenie gmin województwa łódzkiego: Kutno, Strzelce, Oporów, Łanięta, Bedlno, Krzyżanów, Nowe Ostrowy, miasto i gmina Żychlin oraz Krośniewice, gmina Kiernozia, Kocierzew Południowy, Chąśno, Zduny i Łowicz. Jak poinformował nas resort ochrony środowiska, za uzyskanie tej koncesji firma zapłaciła 470 tys. zł.

Energy Poland może zatem szukać gazu i ropy na tym terenie do 2013 roku – potwierdza Grzegorz Zygan, dyrektor biura prasowego Ministerstwa Środowiska. – Wcześniejsze badania geologiczne prowadzone na obszarze Kutno – Żychlin potwierdzają istnienie struktury geologicznej, która może stanowić perspektywiczne złoże węglowodorów.

Oficjalnie resort nie chce mówić o ilości gazu ziemnego znajdującego się w okolicy Kutna. Nieoficjalnie szacuje się, że w tym rejonie może być nawet do 500 mld metrów sześciennych gazu.

– Na podstawie badań geologicznych wybraliśmy, naszym zdaniem, najbardziej perspektywiczne tereny do odwiertu – mówi Zbigniew Tatys z FX Energy Poland w Warszawie. – Odwiert będzie robiony w Gołębiewie Nowym. Mamy już działkę o powierzchni 2 ha, na której stanie wiertnia. Po weekendzie majowym powinniśmy rozstrzygnąć przetarg i wybrać wykonawcę odwiertu.

Przypomnijmy, że w latach 70. szukano gazu ziemnego w rejonie Kutna, na Łąkoszynie. Wówczas dowiercono się na głębokość 6 tys. metrów, ale z powodów technicznych prace przerwano.

Odnaleźliśmy właścicieli gruntu, gdzie za kilka miesięcy staną szyby wiertnicze – około 200 metrów od drogi powiatowej Kutno – Łanięta. Wiertnie na pewno będzie widać z drogi…

– Gdy na przełomie lutego i marca przyjechali do nas przedstawiciele amerykańskiej firmy i mówili, że wybrali naszą działkę, by budować wiertnię w poszukiwaniu gazu ziemnego, nie wierzyłam – przyznaje Agata Cegiełka z Gołębiewa Nowego. – Z początku mieliśmy wątpliwości, czy wydzierżawiać teren. Ale oni byli bardzo konkretni i słowni. Pieniądze przydadzą się na moje leczenie, przesłali je w ciągu miesiąca, zgodnie z umową. Początkowo chcieli wydzierżawić 3 ha, ale stanęło na 2 ha. Dzierżawa zaczyna się od 1 czerwca, na dwa lata.

Inni okoliczni mieszkańcy też się cieszą. Liczą m.in. na nowe miejsca pracy.

Źródło: Kutno.naszemiasto.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *