Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Zielony ekotramwaj z baterią zamiast biletu

Ekotramwaj (Fot. Zyciewarszawy.pl)

Oddasz zużyte baterie w tramwaju ? dostaniesz kupon na roślinkę. Po Warszawie kursuje od tej soboty sprowadzony z Poznania szynowiec dla ekologów.

Ekotramwaj będzie można spotkać w co drugą sobotę. Wyjedzie z pl. Narutowicza, a ul. Grójecką, Al. Jerozolimskimi i al. Waszyngtona dotrze do ronda Wiatraczna.

To przegubowy, dwuczłonowy pojazd 102N, który był produkowany przez  Konstal w Chorzowie w latach 1967 ? 1969. Klub Miłośników Komunikacji Miejskiej sprowadził go do stolicy z Poznania i pieczołowicie odrestaurował.

Tramwaj startuje z pl. Narutowicza o godz. 11.15, 12.25, 13.40, 15 i 16.10, a z ronda Wiatraczna ? o 11.45, 13, 14.10, 15.30 i 16.40.

Jeśli w ekotramwaju oddamy co najmniej pięć zużytych baterii, dostaniemy kupon uprawniający do odebrania roślinki podczas finału VI Warszawskich Dni Recyklingu na Agrykoli 11 czerwca. Zebrane baterie zostaną oddane do utylizacji. Organizatorzy obiecują też unikalny pamiątkowy bilet dla każdego pasażera ekotramwaju (za przejazd nie płacimy).

Jak przekonuje Zarząd Transportu Miejskiego, transport szynowy to najbardziej ekologiczny sposób poruszania się po mieście. W przeliczeniu na przewożoną osobę pociąg metra zajmuje zero mkw., tramwaj 1,5 mkw., autobus 2,75 mkw., a samochód ? aż 50 mkw. ZTM nie wspomina jednak, że metro i tramwaje są zasilane energią elektryczną, która w Polsce pochodzi w większości ze spalania węgla.

Konrad Majszyk

Źródło: Zyciewarszawy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *