Aktualności, Ekologia, Motoryzacja, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Samochody na energię elektryczną ? propozycja niemieckiego rządu

Samochód elektryczny od BMW (Fot. Gramwzielone.pl)

Do 2020 roku po niemieckich drogach będzie jeździć milion samochodów z napędem elektrycznym ? planuje rząd w Berlinie. Ma w tym pomóc ogłoszony właśnie pakiet zachęt dla posiadaczy elektrosamochodów.

Niemcy powinny zajmować czołową pozycję na globalnym rynku pojazdów z napędem elektrycznym. Nie będzie to jednak łatwe ? powiedziała kanclerz Angela Merkel po spotkaniu z ekspertami, poświęconym wspieraniu elektrosamochodów.

Władze w Berlinie zapowiadają, że do 2013 roku przeznaczą miliard euro na badania naukowe nad technologią napędów elektrycznych. Zgodnie z rządową propozycją właściciele samochodów elektrycznych mogliby liczyć na ulgi podatkowe przez 10 lat, bezpłatne parkingi, a także przywileje na drogach, takie jak prawo do korzystania z pasów dla autobusów. Możliwe byłoby również wyznaczenie osobnych pasów ruchu dla takich pojazdów.

Sam rząd Niemiec zamierza dać obywatelom dobry przykład: elektrosamochody mają stanowić dziesięć procent nowych zakupionych albo wynajętych samochodów służbowych.

Zdaniem niemieckich producentów samochodów pojazdy z napędem elektrycznym są średnio od 4 tys. do 9 tys. euro droższe od tradycyjnych samochodów.

Źródło: WirtualneNiemcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *