Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Polscy naukowcy odkryli nowy gatunek oligoceńskiego ptaka

Odkrycie nowego gatunku ptaka z okresu oligoceńskiego (Fot. picasaweb.google.com / Krzysztof Szybiak)

Zespołowi badaczy z Polski udało się odkryć nowy gatunek ptaka wróblowego z wczesnego oligocenu (sprzed. ok. 30 mln lat). Jamna szybiaki (Passeriformes), bo tak nazywa się nowo odkryty gatunek ptaka, jest prawie kompletnym i bardzo dobrze zachowanym okazem.

Szef grupy badawczej, dr hab. Zbigniew M. Bocheński, powiedział, że to jedyny znany na świecie ptak wróblowy z okresu oligocenu, który ma dobrze zachowane pióra. Naukowiec dodał, że do tej pory znanych na całym świecie  jest tylko kilka innych w miarę kompletnych okazów z okresu oligocenu.
– Ze względu na poważne różnice w budowie w porównaniu do współczesnych ptaków z tego rzędu, postanowiliśmy umieścić go w specjalnie dla niego stworzonym nowym rodzaju – zaznaczył dr Bocheński.
Jamna szybiaki jest jednym z trzech najstarszych ptaków, jakie udało się dotychczas odkryć na terenie Polski. Wśród nich jest koliber (Eurotrochilus noniewiczi).

Nowo odkryty gatunek ptaka swoją nazwę zawdzięcza nazwie miejscowości, w której został znaleziony – Jamna położona w woj. podkarpackim – oraz nazwisku znalazcy – Robertowi Szybiakowi.
Gatunek Jamna szybiaki opisał zespół badawczy w składzie: dr hab. Zbigniew M. Bocheński, dr hab. Teresa Tomek i mgr Krzysztof Wertz z Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN w Krakowie oraz dr Małgorzata Bujoczek z Wydziału Leśnego Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Odkrycie opisano w prestiżowym periodyku naukowym „Journal of Ornithology”, w artykule zatytułowanym „A new passerine bird from the early Oligocene of Poland” („Nowy gatunek ptaka wróblowego z okresu wczesnego oligocenu z terenu Polski”).

Źródło: Ekoportal.eu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *