Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Widowiskowa instalacja inauguruje festyn ekologiczny ?ARKA DLA ZIEMI? w Warszawie

ARKA dla Ziemi (Fot. FundacjaArka.pl)

Olbrzymia artystyczna instalacja w postaci ARKI, warsztaty edukacyjne i wystawa na temat zmian klimatu – to podstawowe elementy rozpoczynającego się w najbliższy poniedziałek 23 maja festynu na temat zmian i ochrony klimatu.

Przy Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, obok stacji Metro Centrum (od strony ul. Marszałkowskiej) stanie ogromna artystyczna instalacja o wymiarach 15 x 8 metrów. Składać się będzie z ręcznie malowanego namiotu oraz stylizowanej na ARKĘ obudowy scenograficznej, wykonanej z drewna i wikliny, a zasilanej ?prądem ze słońca?. Warszawska akcja to kontynuacjia naszej ogólnopolskiej kampanii ?ARKA DLA ZIEMI?. Tym razem będziemy edukować młodych warszawiaków w jaki sposób mogą zapobiegać zmianom klimatycznym i działać na rzecz ochrony środowiska ? mówi Wojciech Owczarz, prezes Fundacji Ekologicznej ARKA.

Od poniedziałku 23 maja do środy 25 maja b.r. wokół instalacji odbędzie się ponad 20 warsztatów artystycznych (m.in. sitodruk, ceramika, graffiti, sztandary, akcje plastyczne) oraz edukacyjnych (zmiany klimatyczne a rolnictwo, transport, lasy, woda, itp.). Nie zabraknie również happeningów, a wokół ARKI ustawione zostaną ekspozycje, stoiska i budowle ekologiczne.

Trzydniowe ekspozycje instalacji ARKI odbyły się do tej pory w Bydgoszczy, Katowicach i Bielsku-Białej. Pomysłodawcą zarówno kampanii jak i samej instalacji jest Wojciech Owczarz. Przy tworzeniu projektu ARKI pracowali artyści: Krzysztof Kokoryn, Waldemar Rudyk i Dariusz Paczkowski.

Celem kampanii, którą prowadzimy od roku jest zwiększenie wiedzy o konieczności i możliwościach działań na rzecz klimatu w środowiskach lokalnych, a także promowanie dobrych praktyk i współpracy samorządów, organizacji i szkół w tym zakresie – opowiada Wojciech Owczarz. Przez czas trwania kampanii kilka tysięcy szkół z całej Polski otrzymało pakiety edukacyjne na temat zmian i ochrony klimatu. Zawarte są w nich pokazowe lekcje, materiały drukowane i płyta DVD. Swoją podróż po Polsce odbywa również wystawa obrazująca zmiany klimatu.

Kampania realizowana jest pod patronatem Ministra Środowiska. Dofinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Katowicach. Partnerzy: Lasy Państwowe i Koalicja Klimatyczna. Warszawska akcja organizowana jest pod patronatem prezydent m.st. Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, a partnerem lokalnym jest Urząd m.st. Warszawy.

Dodatkowe informacje:
Jakub Wojtachnio ? WPR, tel. GSM (+48) 505 507 501, jakub.wojtachnio@w-pr.pl
Wojciech Owczarz ? Fundacja Ekologiczna ARKA, tel. GSM (+48) 609 267 020, w.owczarz@fundacjaarka.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *