Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia cieplna, Energia jądrowa, Energia odnawialna, Energia słoneczna, Energia wiatru, Energia wodna, Ochrona środowiska, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Odwrót od energetyki nuklearnej na świecie

Elektrownia Fukushima

Spowodowana trzęsieniem ziemi, katastrofa w japońskiej siłowni nuklearnej Fukushima Daiichi, spowodowała na świecie widoczny odwrót od nowych inwestycji w energetykę nuklearną.
Rośnie nacisk na opracowanie nowych bezpiecznych reaktorów – poinformował magazyn Technology Review.

W USA odkładane są właśnie dwa wielkie projekty siłowni nuklearnych. NRG Energy, która kosztem 481 mln USD chciała wybudować dwie siłownie w Teksasie, zrezygnowała z finansowania inwestycji. Zamiast niej ma powstać elektrownia zasilana gazem ziemnym. Amerykańska spółka jednej z największych firm budujących instalacje nuklearne – francuskiej Arevy – w połowie maja wstrzymała „bezterminowo” prace przy elektrowni atomowej w Newport News, stan Wirginia.

Z kolei w Karolinie Północnej władze samorządowe odrzuciły projekt lokalnej ustawy umożliwiającej finansowanie budowy siłowni nuklearnych na terenie stanu.

Na odłożenie budowy elektrowni atomowych zdecydowali się Japończycy. Po wyłączeniu Fukushimy i należących do spółki Chubu Electric Power dwóch reaktorów w elektrowni Hamaoka, Japonii grozi tego lata niedostatek mocy rzędu 5 tys. MW.

Mimo tego w połowie maja premier Japonii, Naoto Kan, oświadczył o zawieszeniu budowy 14 nowych reaktorów w tym kraju i „skierowaniu znacznych funduszy państwowych” na energetykę odnawialną. Według Informacji Technology Review chodzi o wszystkie typy rozwiązań energetyki odnawialnej – siłowni wiatrowych, pływowych, słonecznych, wykorzystujących energię z biomasy i ścieków komunalnych. Ma być także przyspieszona budowa elektrowni gazowych.

Siłownie nuklearne, według Technology Review, znalazły się na cenzurowanym także w Niemczech. Po katastrofie w Fukushima Daiichi, rząd kanclerz Angeli Merkel utworzył dwie komisje – ds. bezpieczeństwa elektrowni jądrowych i ds. etyki w tworzeniu instalacji atomowych. Zgromadzeni w tej ostatniej komisji naukowcy, inżynierowie i specjaliści ds. energetyki jądrowej mają decydować o istnieniu siłowni nuklearnych w Niemczech. Na początek ma zostać zamkniętych 7 najstarszych z nich.
Niemiecki rząd zamierza także skierować duże środki państwowe na energetykę odnawialną. W 2030 roku aż 50 proc. zapotrzebowania energetycznego kraju ma być zaspokajane z tego typu instalacji. W 2050 roku ma być to 80 proc. Obecnie jest to 17,5 proc. W finansowaniu rządowym preferowana będzie energetyka wiatrowa oraz elektrownie wykorzystujące biomasę i odpady komunalne.

We Francji, kraju, którego aż 80 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną jest zaspokajane z siłowni nuklearnych, ich największy właściciel, państwowy holding EDF ogłosił program opracowania zastępujących je rozwiązań energii odnawialnej w ramach nowej spółki EDF Renewable Energies.

Jeden z największych europejskich koncernów paliwowych, francuski Total, ogłosił z kolei o przeznaczeniu 1,38 mld USD na kupno 60 proc. udziałów w SunPower – amerykańskiej spółce, będącej jednym z liderów nowych technologii w energetyce słonecznej. Z kolei Areva, największa firma konstrukcji elektrowni atomowych w Europie, zaczęła budować elektrownie gazowe i poinformowała o uruchomieniu programu budowy siłowni wykorzystujących biomasę i ścieki komunalne.

Także Chiny zaczynają odwracać się od energetyki nuklearnej. Chiński rząd oświadczył, iż zamierza podwoić moc krajowych elektrowni słonecznych z 5 GW do 10 GW do 2015 roku i ogłosił moratorium na budowę nowych siłowni nuklearnych. Chiński resort energetyki poinformował także, iż zamierza przeznaczyć duże środki budżetowe na dofinansowanie inwestycji w energetykę odnawialną, poczynając od 2012 roku.

Jak stwierdził w wypowiedzi dla Technology Review, Jan Horst Keppler, główny ekonomista Agencji Energii Nuklearnej NEA należącej do OECD, „dopóki lekcja z katastrofy w Fukushimie nie zostanie uwzględniona przy konstrukcji nowych reaktorów” i nie zostaną wdrożone nowe procedury bezpieczeństwa, uniemożliwiające takie wydarzenia, inwestycje w energetykę nuklearną zostaną odłożone. Kepler dodał, że ocieplenie klimatu i zaniepokojenie o bezpieczeństwo energetyczne już obecnie wymuszają przyspieszenie prac nad bezpiecznymi reaktorami nowej generacji.

Źródło: CIRE.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *