Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Styl życia, Wydarzenia, Zdrowie

W Olsztynie poszukują honorowych krwiodawców… psich

Honorowi krwiodawcy wśród psów (Fot. Zwierzeta.wm.pl / Grzegorz Czykwin)

Olsztyn szczyci się od wielu lat wysokim poziomem naukowym swoich kierunków weterynaryjnych. Nie dziwi więc inicjatywa weterynarzy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – honorowe krwiodawstwo psów.

Żeby zostać dawcą krwi, pies musi spełnić kilka warunków. Powinien ważyć co najmniej 25 kg, mieć co najmniej 12 miesięcy i nie więcej niż 7 lat i być zdrowym.

Psy – jak ludzie – mają swoje grupy krwi. U psów wyróżnia się je na podstawie antygenu DEA (dog erytrocit antigen). W związku z tym ustalono kilka grup psiej krwi, określanych mianem DEA 1.1, DEA 1.2 itd.

Ciekawostką jest fakt, że w osoczu krwi psiej jest mała zawartość przeciwciał do zwalczania obcych antygenów, więc podczas pierwszej transfuzji nie ma jeszcze bariery ochronnej w organizmie biorcy i nie dojdzie do wstrząsu, jeśli zostanie podana krew innej grupy.

Podobnie jak „ludzki” honorowy krwiodawca pies otrzymuje wynagrodzenie w naturze za swój gest. Nie są to jednak czekolady, lecz zestaw witamin, odżywka białkowa i 3-kilogramowy worek karmy.

—–

Dzień psiego dawcy krwi organizuje Weterynaryjny Bank Krwi działający przy Katedrze Chorób Wewnętrznych Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego .

W sobotę 28 maja w godzinach 9-14 w ambulatorium Katedry Chorób Wewnętrznych przy ul. Oczapowskiego 14 prowadzona będzie rejestracja potencjalnych dawców. Psy spełniające powyższe warunki, które zgłoszone zostaną do rejestracji przejdą bezpłatne badanie kliniczne.

Zdrowe psy kwalifikujące się do zostania dawcami krwi zostaną skierowane na bezpłatne badania szczegółowe – badanie krwi (morfologia, biochemia) oraz rozmaz pod kątem pasożytów krwi.

Dodatkowo lekarze w czasie trwania akcji będą udzielać bezpłatnych porad weterynaryjnych.

Właściciele psów spełniających warunki podstawowe (waga i wiek psa), którzy są zainteresowani programem, a nie mogą przyprowadzić psa w sobotę, mogą się skontaktować, żeby umówić się na badania kwalifikacyjne. Wystarczy zadzwonić pod numer 661 911 914.

mn,mbob

Źródło: Zwierzeta.wm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *