Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Odpady, Recykling, Rolnictwo, Styl życia, Wydarzenia

Ekologiczne wesele, czyli jakie?

Ślub ekologiczny (Fot. PolskieRadio.pl)

Obrączki z przetworzonych materiałów, suknia ślubna z lnu, produkty pochodzące z upraw położonych w odległości co najwyżej 100 mil ? to tylko niektóre z zasad ślubów w wersji eko.

? Green Wedding, czyli zielone wesele, to nic innego, jak wesele ekologiczne, czyli urządzone z poszanowaniem przyrody i praw zwierząt ? tłumaczy Jagoda Szczepanik z redakcji miesięcznika „Vege” oraz reprezentantka fundacji Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt Viva! O regułach obowiązujących podczas urządzania takich wesel opowiadała w audycji „Pod lupą”.

Stroje

Ekologiczna suknia ślubna wyprodukowana powinna być np. z organicznej bawełny, jedwabiu lub lnu. ? Eko jest także wypożyczenie strojów z wypożyczalni. Nie ulegamy wtedy wszechobecnemu konsumpcjonizmowi i nie gromadzimy rzeczy ? tłumaczy.

Obrączki

Gość „Pod lupą” podkreśla, że przy produkcji jednego złotego pierścionka wytwarza się ok. 20 ton różnych toksycznych odpadów, a wydobywanie diamentów nie zawsze odbywa się z poszanowaniem praw człowieka. Z tych powodów ekologiczni państwo młodzi powinni zastąpić złote obrączki srebrnymi, platynowymi lub wyprodukowanymi z materiałów przetworzonych.

Transport

Do ekologicznego ślubu młoda para powinna pojechać pojazdem, który jak najmniej zatruwa środowisko. ? Może to być np. rower lub komunikacja miejska ? proponuje Jagoda Szczepanik. Gość Czwórki zauważa także, że mając na uwadze emisję dwutlenku węgla, młoda para powinna zadbać o zorganizowanie transportu zbiorowego dla gości.

Jedzenie

? Na weselu żywimy się tylko tym, co rośnie w najbliższej okolicy ? podkreśla. Jak tłumaczy Jagoda Szczepanik, w tej zasadzie chodzi o to, by produkty były świeże i nie traciły na wartości podczas podróży. ? Zachęcam do wegetariańskiego menu ? puentuje.

Więcej o ekologicznym wymiarze ograniczenia liczby gości czy internetowych zaproszeniach ślubnych w rozmowie Justyny Dżbik z Jagodą Szczepanik. Dźwięk znajdziesz w ramce po prawej stronie.

ap

Źródło: Polskie Radio

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *