Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

5 czerwca – Światowy Dzień Ochrony Środowiska

Światowy Dzień Ochrony Środowiska (Fot. Ministerstwo Środowiska)

Piątego czerwca obchodziliśmy Światowy Dzień Ochrony Środowiska – święto, które ma przybliżać społeczeństwu kwestie związane z ochroną środowiska i edukacją ekologiczną. W tym roku Ministerstwo Środowiska na tę okazję przygotowało konkurs na przeprowadzenie akcji edukacyjnej pn. „Różnorodność biologiczna lasów”.

Światowy Dzień Ochrony Środowiska (ŚDOŚ) został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na Konferencji Sztokholmskiej w 1972 roku. Święto obchodzone jest corocznie 5 czerwca w ponad stu krajach.

Dotychczas centralne obchody ŚDOŚ w Polsce miały charakter oficjalnej uroczystości, której gospodarzem, co roku było inne województwo. Nowością w tym roku jest ogłoszony przez Ministerstwo Środowiska konkurs na przeprowadzenie akcji edukacyjnej pn. „Różnorodność biologiczna lasów”. Nowa formuła stwarza możliwość zaangażowania w obchody wszystkie regiony Polski.

Głównym celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy na temat różnorodności biologicznej w związku z Dekadą Różnorodności Biologicznej (DRB). Jego tematyka nawiązuje także do Międzynarodowego Roku Lasów obchodzonego w tym roku pod hasłem „Lasy dla ludzi”. Przesłanie to ma uświadamiać, że lasy są niezbędne dla przetrwania i dobrobytu ludzi na całym świecie.

W konkursie mogą wziąć udział parki narodowe, parki krajobrazowe, ośrodki edukacji leśnej, centra edukacji ekologicznej i leśne kompleksy pomocnicze, które przeprowadzą akcje edukacyjne dotyczące tej dziedziny.

Zadaniem jego uczestników będzie opowiedzenie i pokazanie, czym jest różnorodność biologiczna lasów, wskazanie odbiorców przedsięwzięcia oraz przesłanie do Ministerstwa Środowiska opisu przeprowadzonej akcji. Może ona mieć dowolną formę: sprawozdania, reportażu, prezentacji multimedialnej, filmu.

Zgłoszenia można przesyłać do 15 lipca br.

Regulamin i zasady udziału w konkursie znajdują się – tutaj

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *