Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu, Odpady, Recykling, Wydarzenia

Spalania odpadów w Polsce ? projekt SymbioCity

Spalarnia odpadów w Polsce (Fot. WirtualnySztokholm.pl)

Podczas oficjalnej wizyty Króla Szwecji Karola XVI Gustawa i jego żony Królowej Sylwii zaprezentowano projekt SymbioCity ? przyjaznego dla środowiska i atrakcyjnego dla ludzi miasta zrównoważonego rozwoju, z efektywną produkcją i ekonomicznym wykorzystaniem energii.

Zaangażowanie w proekologiczne rozwiązania oraz konsekwentnie realizowana polityka środowiskowa to od lat produkt eksportowy Szwecji. Prezentowany podczas wizyty królewskiej projekt ekologicznego miasta to pierwsze tak kompleksowe przedsięwzięcie, łączące nowatorskie rozwiązania z zakresu gospodarki odpadami, efektywności energetycznej oraz zrównoważonego rozwoju na terenie Sztokholmu.

Koncepcja powstającej w Sztokholmie nowej dzielnicy ? Royal Seaport ? opiera się na zasadzie ścisłego powiązania obszarów kluczowych dla funkcjonowania miasta i maksymalizacji ich efektywności. Zgodnie z tą zasadą przetwarzane w spalarniach odpady są wykorzystywane w produkcji energii i ciepła, odzyskiwane ścieki służą do produkcji biogazu zasilającego transport miejski, a konstrukcja budynków zwiększa ich efektywność energetyczną. Głównym celem projektu jest poprawa jakości życia mieszkańców aglomeracji miejskiej, redukcja CO2 oraz racjonalna gospodarka naturalnymi zasobami. Koncern Fortum w tym projekcie odpowiada za produkcję energii i ciepła w skojarzeniu w oparciu o odpady pozyskiwane z aglomeracji sztokholmskiej i przetwarzane w spalarni Högdalen.

– W Sztokholmie aż 95 proc. odpadów z gospodarstw domowych ? zamiast być składowana na wysypiskach ? jest wykorzystywana do produkcji energii i ciepła. Dzięki rozwojowi miejskich sieci ciepłowniczych i podłączania coraz to nowych obszarów miasta do centralnego ogrzewania udało się w znacznym stopniu zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza w aglomeracji miasta. Takie technologie jak spalarnie śmieci stanowią dzisiaj najbardziej ekologiczne źródło ciepła w naszych domach. Dzięki tego typu inicjatywom w Sztokholmie w przeciągu ostatnich 20 lat ograniczono emisję dwutlenku węgla o 70 proc., dwutlenku siarki o 95 proc., a tlenku azotu o 80 proc. ? tłumaczy Marie Fossum, vice president new business, Fortum.

Fortum liczy, że jego doświadczenia związane ze zintegrowanymi działaniami na rzecz efektywnej gospodarki zarządzania odpadami, energetyki i ciepłownictwa, które zastosowano w Szwecji, będzie mógł wykorzystać również w Polsce.

Źródło: WirtualnySztokholm.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *