Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Ochrona środowiska, Rolnictwo, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Duży kontrakt na dostawę biomasy dla Energokrak

Biomasa wykorzystywana do produkcji energii (Fot. Sxc.hu)

Wrocławska Kogeneracja podpisała umowę na dostawę biomasy z krakowską firmą Energokrak. Kontrakt jest warty prawie 765 mln zł.

W ramach umowy spółka Energokrak będzie dostarczać, a także magazynować biomasę na potrzeby Zespołu Elektrowni Wrocławskich „Kogeneracja”.

Jak informuje w komunikacie Kogeneracja, umowa została zawarta na 6 lat, w ciągu których Energokrak zarobi 764,9 mln zł netto. Tylko do końca tego roku krakowska firma za dostawę biomasy otrzyma 119,15 mln zł, a w kolejnych latach wynagrodzenie będzie uzależnione od rzeczywistego wolumenu i ceny dostarczonego surowca.

W umowie zawartej z Energokrak wrocławska firma zastrzega sobie naliczanie kar za opóźnienia w dostawie biomasy – w wysokości 5% wartości niedostarczonej biomasy w okresie kwartalnym.

Firma Energokrak współpracuje od 10 lat z Grupą EDF, do której należy Kogenenracja, w zakresie dostaw paliw do elektrowni koncernu. Wcześniej Energokrak dostarczał dla elektrowni i elektrociepłowni EDF głównie węgiel, jednak wraz z zaostrzeniem norm w zakresie emisji CO2, krakowska firma będzie dostarczać do polskich elektrowni francuskiego potentata także biomasę.

Obecny wolumen dostaw biomasy to 910 tys. ton rocznie, z czego 51% trafia do Elektrowni „Rybnik”, 32% do Kogeneracji, 9% do Elektrociepłowni „Wybrzeże”, a 8% do Elektrociepłowni „Kraków”.

W skład dostarczanej przez Energokrak biomasy wchodzi biomasa pochodzenia drzewnego (trociny drzewne, zrębki drzewa, brykiet i pellet drzewny, zrąbki z wierzby energetycznej), a także biomasa rolnicza (pellety i brykiet ze słomy, śruta rzepakowa czy pellet z łuski słonecznika).

Źródło: Gramwzielone.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *