Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Recykling, Styl życia, Wydarzenia

Przed wakacjami co warto wiedzieć?

Wakacje w Parkach Narodowych (Fot. Sxc.hu)

Parki Narodowe – chrońmy różnorodność biologiczną, walczmy ze śmieciami!

Czy można palić ogniska w Parku Narodowym, zrywać kwiaty, grzyby, jagody? Jak zachować się w zetknięciu z dzikim lub rannym zwierzęciem? Czy można fotografować otaczająca nas przyrodę? Jakimi pojazdami można poruszać się w parku? Ministerstwo Środowiska, włączając się w akcję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pn. Przed wakacjami ? co warto wiedzieć?, zwraca dziś uwagę na najważniejsze sprawy, o których powinniśmy pamiętać podczas urlopów, odwiedzając Parki Narodowe.

Polskie parki narodowe to jeden z najważniejszych elementów polskiego systemu ochrony przyrody, unikalnego na tle innych państw Europy. To blisko 80-letnia tradycja ochrony przyrody o najwyższej wartości, to jednocześnie tereny w znacznej części udostępnione ludziom, na których można podziwiać naturę, ucząc się jednocześnie wrażliwości na jej piękno.

Rozmieszczenie Parków Narodowych w Polsce (Fot. Ministerstwo Środowiska)

Obecność turystów w parku narodowym łączy się z zagrożeniem dla tego cennego przyrodniczo obszaru, wynikającym np. z deptania roślin, niszczenia runa leśnego,  postępowania procesów erozyjnych, niepokojenia zwierząt spowodowanego m.in. hałasowaniem podczas przebywania w parku.

W celu ograniczenia zagrożeń spowodowanych wpływem turystyki na przyrodę parku, wprowadzono zasady udostępnienia jego obszaru dla odwiedzających.

PORADNIK – Przed wakacjami ? co warto wiedzieć?  – O czym należy pamiętać odwiedzając Parki Narodowe.

Źródło: Ministerstwo Środowiska

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *