Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Drop indyjski zagrożony wymarciem

Drop Indysjki zagrożony wyginięciem (Fot. TVP.info)

Drop indyjski (Ardeotis nigriceps), jeden z najcięższych latających ptaków (masa jego ciała może sięgać 18 kg), jest zagrożony wyginięciem. Pozostało tylko 250 przedstawicieli tego gatunku.

W tegorocznej edycji Czerwonej Księgi IUCN (Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) znalazły się aż 1253 gatunki ptaków. Oznacza to, że 13% wszystkich ptaków to gatunki zagrożone wyginięciem.

Na przestrzeni roku do zagrożonych kategorii dopisano 13 gatunków ptaków – podkreśla Jean-Christophe Vie, zastępca dyrektora generalnego Global Species Programme. Sto osiemdziesiąt dziewięć gatunków, w tym dropa indyjskiego, uznaje się za krytycznie zagrożone.

Kiedyś A. nigriceps występowały licznie na podmokłych nizinach Indii i Pakistanu. Teraz ich habitat został rozczłonkowany na małe poletka, a najwięcej ptaków z tego gatunku można znaleźć w indyjskim stanie Radżastan.

Na szczęście nie dla wszystkich przyszłość rysuje się w ciemnych barwach. Dzięki programowi eliminowania szczurów oraz rozmnażaniu w niewoli cyraneczki campbellskie (Anas nesiotis) ponownie trafiły na nowozelandzką wyspę Campbell. Status ptaka zmieniono więc na „zagrożony”.

Najwięcej zagrożonych gatunków ptaków występuje w lasach tropikalnych. Niemal połowa zagrożonych ptaków żyje na wyspach, a szczególnie na oddalonych od stałego lądu wyspach oceanicznych. W przypadku ptaków morskich gros zagrożonych gatunków zamieszkuje południowe oceany, przede wszystkim w okolicach Nowej Zelandii.

Autor: Anna Błońska

Źródło: Ecopress.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *