Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Leśnicy doskonalą się w ochronie ptaków

Szkolenie leśników (Fot. Lasy Państwowe / Wojciech Misiukiewicz )

?Rozpoznawanie i czynna ochrona ptaków ze szczególnym uwzględnieniem gatunków leśnych z załącznika I dyrektywy ptasiej? ? to temat cyklu szkoleń, które rozpoczęły się 13-14 czerwca w Puszczy Białowieskiej. Celem spotkań jest doskonalenie wiedzy pracowników LP o biologii ptaków. Leśnicy uczą się też rozpoznawać głosy ptaków i odkrywać ślady ich obecności.

Szkolenie poprowadzili specjaliści w dziedzinie ornitologii: dr inż. Dorota Zawadzka z Instytutu Nauk Leśnych Uniwersytetu Łódzkiego oraz dr inż. Marek Keller ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Warsztaty przybliżyły uczestnikom biologię, głosy, sylwetki oraz wymagania siedliskowe ptaków żyjących w lasach. Jaki jest wpływ działań gospodarczych na ochronę i zachowanie ptaków? Jaka jest skuteczność ochrony strefowej? Jaka jest rola pozostawianych drzew zamierających i martwych, pozostawianych fragmentów starodrzewi na zrębach do naturalnego rozpadu oraz drzew dziuplastych? ? to tylko niektóre z pytań, na które próbowali odpowiedzieć prelegenci oraz uczestnicy warsztatów.

Poszerzenie wiedzy służb terenowych będzie przydatne do prowadzenia obserwacji przyrodniczych oraz planowania zabiegów gospodarczych w lasach.

Pliszka Siwa (Fot. Lasy Państwowe / Wojciech Misiukiewicz)

Warsztaty odbyły się już w nadleśnictwach Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej. Przed nami kolejne szkolenia w Puszczy Augustowskiej, Rominckiej, Piskiej oraz Kurpiowskiej.

Autor: tekst Urszula Olejnicka, Barbara Gołowacz; zdjęcie Wojciech Misiukiewicz

Źródło: Lasy.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *