Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Zginęły dwa bałtyckie morświny

Martwy morświn znaleziony na plaży w Niechorzu (Fot. DziennikBaltycki.pl)

Zginęły dwa bałtyckie morświny – informuje WWF, który we współpracy ze Stacją Morską w Helu wspiera ochronę ssaków bałtyckich. Ich utrata, biorąc pod uwagą niską liczebność tego gatunku w Bałtyku, zmniejsza szansę na przetrwanie morświnów w Morzu Bałtyckim.

O siódmej rano, 10 czerwca 2011 w Niechorzu, Piotr Korzeniowski z Wrocławia, będąc na spacerze ze swoim synkiem dostrzegł na brzegu zwierzę, które z dala przypominało mu fokę. Pan Piotr, sympatyk WWF, zorientował się, że ma do czynienia z rzadkim, choć martwym okazem morświna i to dużym. Natychmiast przekazał wiadomość o znalezisku do Stacji Morskiej IOUG.

Po paru minutach okaz był zabezpieczony przez pracowników Urzędu Morskiego. Wieczorem odebrał go patrolowy samochód z helskiej placówki, w której to dzień później dokonano sekcji zwłok. Badana samica (160 cm długości) była w bardzo zaawansowanej ciąży.

Młode martwego morświna (Fot. DziennikBaltycki.pl)

Martwe zwierze musiało już parę dni dryfować. Nie stwierdzono zewnętrznych i wewnętrznych objawów chorób. Także płód nie wykazywał patologicznych zmian. Był bardo dobrze wykształcony i mierzył nieco ponad 70 cm długości całkowitej. Zwierzę prawdopodobnie nie chorowało.

Śmierć ciężarnej samicy morświna martwi w dwójnasób. Bałtycka populacja straciła płodną samicę i przyszłego nowego mieszkańca jego wód, który po osiągnięciu dojrzałości płciowej , za 4-5 lat mógłby przyczynić się do wzrostu liczby tych zwierząt w naszym morzu. Młode było tej samej płci co jego matka.

WWF przypomina, że w przypadku znalezienia martwego bądź żywego morświna należy niezwłocznie zawiadomić Błękitny Patrol WWF, dzwoniąc pod numer telefonu 795 536 009.

– Jeżeli morświn jest żywy, należy zapewnić mu spokój, pod żadnym pozorem nie przemieszczać, i do czasu pojawienia się Błękitnego Patrolu WWF polewać jego ciało wodę, w taki sposób, aby nie zalać jego otworu nosowego – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Morświnów w Bałtyku jest krytycznie mało. Populacja tych ssaków w Morzu Bałtyckim jest zagrożona.

Źródło: DziennikBaltycki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *