Aktualności, Wydarzenia

Asteroida przemknie tuż nad Ziemią!

Astroida przeleci obok Ziemii (Fot. Odkrywcy.pl)

27 czerwca o 18:14 polskiego czasu, asteroida o sygnaturze 2011MD przemknie tuż przy Ziemi. Choć znajdzie się w bardzo niewielkiej odległości, nie wyrządzi żadnych szkód – zapewnia NASA.

2011 MD została zaobserwowana w środę, 22 czerwca przez parę zautomatyzowanych teleskopów LINEAR w Nowym Meksyku, w USA. Z obliczeń naukowców wynika, że w kulminacyjnym momencie znajdzie się w odległości 12 tys. km od powierzchni Ziemi.

Zdaniem NASA trajektoria lotu asteroidy nie zagraża Ziemi. Nie ma ryzyka zderzenia. Asteroida ma niewielkie rozmiary, około 9-30 metrów szerokości, to tyle co mały domek. Jeśli nawet weszłaby w atmosferę Ziemi zostałaby w niej unicestwiona.

Naukowcy są spokojni o bezpieczeństwo naszej planety. Bliskość przelotu asteroidy jest dla nich szansą na szczegółowe zbadanie tego zjawiska. Będzie ona łatwo dostrzegalna także przez amatorskie teleskopy.

Trajektoria lotu asteroidy 2011MD (Fot. NASA)

12 tys. km to niewiele, Księżyc znajduje się 372 tys. km dalej. Jednak nie jest to odległość rekordowa. 4 lutego b.r. asteroida CQ1 przemknęła zaledwie 5,4 tys. km od powierzchni Ziemi.Wówczas również nic złego się na Ziemi nie wydarzyło.

amo

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *