Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Sokoły wracają na Warmię i Mazury

Sokół wędrowny (Fot. Lasy Państwowe)

7 młodych sokołów wędrownych znalazło dom w specjalnych sztucznych gniazdach, przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Nowe Ramuki. Kolejnych 11 ptaków trafi do Nowych Ramuk w ciągu najbliższych dni. To pierwsza tego typu próba odtworzenia populacji sokoła wędrownego na Warmii i Mazurach.

Sokoły zostały sprowadzone do Polski z hodowli niemieckiej. Najpierw zostały zaobrączkowane, a potem umieszczone w przygotowanym wcześniej sztucznym gnieździe, zamontowanym niemal 20 metrów nad ziemią. Spędzą tam ok. 10 dni, przyzwyczajając się do nowego miejsca. Leśnicy liczą, że dzięki temu, gdy ptaki osiągną dojrzałość, założą gniazdo gdzieś w okolicy.

Sokoły będą początkowo przebywały w zamknięciu. W tym czasie leśnicy będą je dokarmiać, używając specjalnej windy – tak aby ptaki nie kojarzyły pokarmu z człowiekiem i później umiały same go zdobywać. Sztuczne gniazdo zostanie otwarte, kiedy sokoły będą gotowe do pierwszego lotu.Do późnej jesieni młode sokoły pozostaną w okolicy miejsca wypuszczenia. Później wyemigrują na południe. Wiosną powinny powrócić w pobliże miejsca, gdzie zostały wypuszczone. – Bardzo liczymy na to że za rok lub dwa założą w okolicy gniazda ? ma nadzieję Mariusz Górski-Kłodziński z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie.

Obrączkowanie sokoła wędrownego (Fot. Lasy Państwowe)

Nadrzewna populacja sokoła wędrownego wyginęła w Polsce w latach 60. ubiegłego stulecia. Odtworzyć chce ją Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie, Nadleśnictwo Nowe Ramuki i Stowarzyszenie Na Rzecz Dzikich Zwierząt ?Sokół?.

Autor: Adam Pietrzak, rzecznik prasowy RDLP w Olsztynie

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *