Aktualności, Ekologia, Energetyka, Energia odnawialna, Energia słoneczna, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Słońce może zasilić pół Nowego Jorku?

NYC Solar Map (Fot. Gadzteomania.pl)

Jak wynika z najnowszego badania dotyczącego wykorzystania paneli fotowoltaicznych, wykonanego na potrzeby projektu NYC Solar Map, baterie słoneczne mogłyby pokryć nawet połowę potrzeb energetycznych Nowojorczyków. Mogłyby, ale nie pokrywają. Dlaczego?

NYC Solar Map to strona internetowa, która ma promować pozyskiwanie energii z promieni słonecznych. Dzięki odpowiednio dostosowanej mapie, pozwalać ma ona na sprawdzenie, które dachy nowojorskich domów nadają się do montażu paneli słonecznych, a także zawierać rady dla potencjalnych chętnych. Witryna zawiera także wyliczenia, które wykazują roczne oszczędności będące efektem zastosowania ekologicznych źródeł zasilania.

Niestety, ?przesiadka? jest opcją wybieraną relatywnie rzadko, i to wcale nie ze względu na niechęć mieszkańców. Przeszkodą okazuje się obowiązujące prawo. Zdobycie zezwolenia na montaż paneli słonecznych wiąże się nawet z rocznym kursowaniem po urzędach i, rzecz jasna, dość wysokimi opłatami za same panele i instalację. Na szczęście dla Amerykanów, sytuacja ma się niedługo zmienić ? władze miasta pracują nad stosowną legislacją.

Solarną mapę można obejrzeć pod adresem nycsolarmap.com. Niestety, nie wiadomo czy podobne projekty powstaną dla innych części świata ? w najbliższej przyszłości się na to jednak nie zanosi.

Piotr Dopart

Źródło: Gadzetomania.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *