Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Styl życia, Wydarzenia, Zdrowie

Ekoturystyka i agroturystyka czyli ?zielone podróżowanie?

Dzika przyroda w Siedliska (Fot. WisniowaGorka.pl)

Turystyka zrównoważona w Polsce. Ekoturystyka i agroturystyka czyli ?zielone podróżowanie?

Pobyt u serdecznych i miłych gospodarzy, udany wypoczynek, ekologiczna żywność ? tak reklamują ?wczasy pod gruszą? właściciele gospodarstw ekoagroturystycznych. Co tak naprawdę kryje się pod nazwą ekoturystyka?

W ciągu ostatnich lat turystyka wiejska przeżywa rozwój. Dotyczy to także ekoagroturystyki. Ludzie są coraz bardziej zmęczeni cywilizacją. Coraz bardziej świadomi tego co jedzą i jak to wpływa na ich organizm. Nie chcą odpoczywać w zatłoczonych ośrodkach czy kurortach, ale w miejscach cichych i spokojnych, gdzie można skosztować ekologicznej żywności. ? wyjaśnia Pani Barbara Jochymek, Prezes Europejskiego Centrum Rolnictwa Ekologicznego i Turystyki w Polsce.

Wsi spokojna, wsi wesoła …

Co można zobaczyć i zwiedzić w ramach ekologicznego wypoczynku? Polska wieś oferuje wszystko co niespotykane i unikatowe ? odpowiada Pani Jochymek. ? Mamy przejażdżki bryczką lub saniami, możliwość wypożyczenia rowerów, kajaków lub łódek. Kursy gotowania, w tym kuchnia regionalna, makrobiotyczna, wegetariańska, wyrabiania serów, masła i mleka … . Warsztaty szydełkowania, ceramiki, witraży. Można także sporządzić przetwory domowe z ekologicznych produktów. ? wymienia.

A co z najmłodszymi? Też nie będą się czuli źle ? pod fachową opieką gospodyń mogą bawić się z dziećmi gospodarzy, w bezpiecznych miejscach, z dala od dróg. ? dodaje z dumą.

O tym, jak to wygląda prowadzenie takiego gospodarstwa ekoagroturystycznego opowiada Pani Danusia, gospodyni z Rudki Małej pod Augustowem: ?Sama gotuję posiłki ze zdrowych produktów z naszego gospodarstwa. Spożywamy je wspólnie: rodzina i goście. Serwuję np. mleko kozie, chleb pieczony w domu, ciasta oraz wyroby wędliniarskie, które robi mąż. Za domem wykopaliśmy staw, gdzie można łowić ryby. Wokół pola, lasy i grzyby jesienią. Cisza i spokój. Czegóż więcej potrzeba miastowym.?

Ciekawą alternatywą są też wycieczki tematyczne ? lniany szlak turystyczny, szlak serowy, makowa wieś, przygody wodne, kulinarne wyprawy, droga jabłkowa. Dodatkowe atrakcje to różnego typu kiermasze, jarmarki i festyny, gdzie prezentowane są ciekawe produkty regionalne.

Priorytetem jest spokój i przyroda

Co najbardziej przyciąga turystów? Wieś ma coś bardzo cennego, czego nie ma w innych miejscach. Dla turystów wybierających taką formę wypoczynku istotna jest przyroda i kontakt z naturą. Najwięcej osób wybierających taką formę wypoczynku to rodziny z dziećmi ? Rodzice chcą żeby dzieci mogły się wybiegać i wyszaleć. Nie po asfaltach, ale w spokojnym miejscu ? dotykając zwierząt, obcując z przyrodą i patrząc na zwierzęta nie w telewizji, ale na żywo. Jest uprawa, jest hodowla, jest naturalne odżywianie, no i spokojnie i cicho przede wszystkim. ? wyjaśnia Pani Barbara Jochymek.

Dla turystów to także znakomita lekcja ekologii ? obserwowanie i uczestniczenie w życiu wiejskim przyczynia się do wykształcenia świadomości ekologicznej i wzrostu szacunku dla pracy rolnika. Często kontakty pomiędzy rolnikami a ich gośćmi nie urywają się po ich wyjeździe.

Luksusowy wypoczynek

Gospodarstwa rolne, gdzie zwierzęta biegają po domu, uwiązany do budy pies ujada niemiłosiernie, a potrzeby fizjologiczne trzeba załatwiać w wychodku to już przeszłość. Obecnie gospodarstwa oferują swoim gościom bardzo wygodne, a wręcz luksusowe warunki ? od pokoju z łazienką i telewizorem, po internet, saunę, basen czy małe spa. Według dr Krzysztofa Łopacińskiego, prezesa Instytutu Turystyki typowa agroturystyka to przeszłość, bo obecnie klienci oczekują najwyższej jakości. Jest grupa odbiorców o wyższych wymaganiach, wtedy pobyt w takim gospodarstwie jest droższy, ale i standard jest wyższy ? ekskluzywny można powiedzieć ? dodaje Pani Barbara Jochymek.

Gospodarstwo gospodarstwu nie równe

Według Teresy Zaworskiej z Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego problem zaczyna się w momencie, kiedy np. obora staje się pensjonatem, czy też raczej pseudopensjonatem. Część właścicieli tzw. ?gospodarstw agroturystycznych? jedynie firmuje swoje usługi taką nazwą wierząc, że modne słowo przyciągnie turystów. W praktyce, często jest tak, że każdą formę turystyki na obszarach wiejskich oferuje się, jako agroturystyczną, a tak naprawdę mają one niewiele wspólnego z ekoprzyjaznym charakterem usługi ? dodaje Panie Barbara. Takie gospodarstwa robią nam krecią robotę. Dlatego zależy nam na tym, by to było lepiej kontrolowane. ? dodaje.

Najlepszym wyjściem jest znalezienie kompromisu między korzyściami ekonomicznymi, przyrodą, a walorami kulturowymi. Niestety w wielu przypadkach przeważają względy zarobkowe, co w efekcie nie wpływa korzystnie na wizerunek wsi.

Czy Polska jest odpowiednim krajem do rozwoju tego typu turystyki? Nasz kraj dysponuje odpowiednimi walorami, zarówno kulturowymi jak i krajobrazowymi. M.Woźniak i D.Kusz w publikacji ?Agroturystyka w teorii i praktyce? twierdzą, że wiek XXI będzie wiekiem agroturystyki i ekoturystyki w hierarchii możliwości spędzania wolnego czasu, bo cóż może być piękniejszego od atrakcyjnego polskiego krajobrazu wiejskiego?

Źródło: Ekologia.pl (J. Sz.)

——————————————————————–
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do zapoznania się z ofertą gospodarstwa agroturystycznego Wiśniowa Górka, gdzie do dyspozycji Gości jest 20 miejsc noclegowych, możliwość rozbicia namiotów, kuchnia do dyspozycji lub wyżywienie na miejscu, profesjonalny przewodnik turystyczny, przewodniki i mapy o terenie. Istnieje również możliwość zorganizowania tematycznych rajdów terenowych.

Więcej informacji na temat noclegów znajdą Państwo na stronie Wiśniowej Górki www.wisniowagorka.pl oraz na stronie Roztocza Wschodniego www.roztoczewschodnie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *