Aktualności, Ekologia, Energetyka, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Zielona prezydencja

Zeilona prezydencja (Fot. pl2011.eu)

1 lipca po raz pierwszy w historii rozpoczęło się przewodnictwo Polski w pracy Rady Unii Europejskiej. Przez 6 miesięcy będziemy gospodarzem większości unijnych wydarzeń nadającym im kierunek prawny i polityczny, w tym reprezentować Unię poza jej granicami.

Wśród priorytetów wymienia się zadbanie o rozwój Unii, w tym jej politykę energetyczną, integrację oraz bezpieczeństwo, w obszarze 'środowisko' wyszczególnia się takie kwestie jak klimat, efektywne wykorzystanie zasobów, bioróżnorodność, w tym ochrona przyroda i kwestie GMO.

Podczas prezydencji Polska chce podkreślić, że jest państwem świadomym potrzeby realizacji idei zrównoważonego rozwoju i poczuwającym się do odpowiedzialności w tym zakresie. Dlatego też Ministerstwo Środowiska przy współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych rozpoczęło projekt ?Zielona prezydencja”, promujący organizację wydarzeń i spotkań z dbałością o oszczędność w wykorzystywaniu zasobów i wysokie standardy ochrony środowiska.

„Zielona prezydencja” podkreśla, że Polska jest krajem świadomym oraz, że przygotowania i samo przewodnictwo mogą wpływać na środowisko.
W związku z ?Zieloną prezydencją? Minister Mikołaj Dowgielewicz (Pełnomocnik ds. prezydencji) zwrócił się do wszystkich urzędów z prośbą o uwzględnianie ekologicznych aspektów podczas polskiego przewodnictwa. Inicjatywa ta ma na celu ograniczenie negatywnych skutków dla środowiska podczas organizowanych spotkań oraz upowszechnienie dobrych praktyk w administracji państwowej. Minister zachęcał, aby w ramach przygotowań logistycznych do prezydencji w urzędach, wybrano co najmniej jedno spotkanie, które zostałoby zrealizowane ze szczególną troską o zielone zasady.

Przeprowadzono także specjalne szkolenie dla wybranych członków Korpusu prezydencji. W jego ramach przekazane zostały dobre praktyki uwzględniające np. stosowaniepodczas konferencji naczyń wielorazowego użytku czy ekologicznego papieru. Ponadto Ministerstwo Środowiska wydało również cykl publikacji z praktycznymi wskazówkami odnośnie ?zielonych? spotkań. Wszystkie urzędy zostały poproszone o przesyłanie informacji  o nich do organizatorów projektu.

Informacje na ich temat będą dostępne na stronie pl2011.eu/green_presidency oraz stronie internetowej resortu środowiska www.mos.gov.pl/prezydencjaue.

Po zakończeniu sprawowania przez Polskę prezydencji Ministerstwo Środowiska opracuje na podstawie opisów zbiorczy katalog dobrych praktyk w zakresie organizacji spotkań z uwzględnieniem ekologicznych aspektów.

Nie tylko Korpus prezydencji, ale każdy, kto organizuje większe wydarzenie, może zadbać o swoje otoczenie.

Źródło: Eko-samorzadowie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *