Aktualności, Eko regiony, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Wznowiono rozmowy o powiększeniu Białowieskiego Parku Narodowego

(Fot. Eko-samorzadowiec.pl)

Temat powiększenia parku powrócił na spotkaniu przedstawicieli okolicznych samorządów z ministrem Januszem Zaleskim oraz Głównym Konserwatorem Przyrody. Zainteresowane strony zadeklarowały otwartość i gotowość do podjęcia dalszych rozmów, które być może przyczynią się do wypracowania kompromisu w tej sprawie.

Powrót do rozmów możliwy jest między innym dzięki projektowi realizowanemu przez starostwo hajnowskie ze środków UE, którego głównym celem jest budowanie dialogu społecznego na rzecz Puszczy.

Głównym tematem rozmów pomiędzy samorządami okołopuszczańskimi, a ministrem środowiska będzie powiększenie obszaru parku narodowego oraz realizacja inwestycji w okolicznych gminach, głównie ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a także innych środków stanowiących uzupełnienie tej puli, co mogłoby się przyczynić do powiększenia zakresu inwestycji.

Ministerstwo Środowiska przedstawiło pierwszą koncepcję rozbudowy parku w 2008 roku w ramach Białowieskiego Programu Rozwoju, którego głównym celem było pogodzenie lokalnych potrzeb z ochroną przyrody, tak aby powstałe inwestycje nie szkodziły środowisku. Program zakładał trzykrotne powiększenie parku, któremu miały towarzyszyć  inwestycje w ekologiczny rozwój terenu szacowane na około 100 mln zł. Ta propozycja została jednak odrzucona przez lokalne samorządy.

Ministerstwo zapowiada, że jest otwarte na dialog i współpracę, nie stawiając przy tym żadnych sztywnych warunków, jednakże nie deklarując już takiego wsparcia finansowego jakie możliwe było w zeszłym roku. Ministerstwu zależ również na zwiększeniu ochrony przyrody w Puszczy Białowieskiej.

Dzięki zabiegom ministerstwa trzykrotnie zmniejszono pozyskiwanie drewna z jej obszarów, tak aby zaspokajało ono tylko potrzeby okolicznych samorządów. Uruchomiono też dotacje oraz pożyczki na ekologiczne inwestycji, między innymi budowę przydomowych oczyszczalni ścieków oraz kolektorów słonecznych. Wprowadzono też zakaz polowań w otulinie parku.

Autor: Eryk Rutkowski

Źródło: Eko-samorzadowiec.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *