Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Erik Solheim w Polsce

Fot. WirtualneOslo.pl

Norweski Minister Środowiska, Erik Solheim odwiedzi Polskę w dniach 10-12 lipca. Minister Solheim weźmie udział w nieformalnym spotkaniu Ministrów Środowiska Unii Europejskiej, które będzie miało miejsce w Sopocie 11-12 lipca. Przy okazji wizyty, Minister odwiedzi również wybrane projekty zrealizowane ze środków funduszy norweskich.

Minister Solheim przylatuje do Polski juz w niedzielę, aby zobaczyć kilka wybranych projektów finansowanych z Mechanizmów Finansowych EOG i Norweskiego. Odwiedzi m.in. gminę Dzierzgoń, gdzie zapozna się z zastosowanymi rozwiązaniami z zakresu energii odnawialnej i oszczędności energetycznej, które przekładają się bezpośrednio na zmniejszenie emisji CO2 i poprawę jakości powietrza w wielu gminach. Zapozna się również z projektem mapowania naturalnych siedlisk morskich w ramach programu Natura 2000, który umożliwił Instytutowi Oceanologii PAN z Sopotu we współpracy z norweskimi naukowcami wypracowanie niezbędnych narzędzi do zarządzania obszarami przybrzeżnymi. W planie jest również Zamek w Malborku oraz Centralne Muzeum Morskie w Gdańsku, które wraz z Muzeum Morskim ze Stavanger współdziała w zakresie ochrony historycznego dziedzictwa morskiego, jednocześnie udostępniając je zwiedzającym.

Podczas nieformalnego spotkania Ministrów Środowiska UE, Minister Solheim weźmie udział w dyskusjach dotyczących głównych wyzwań dla sektora ochrony środowiska UE do roku 2020, strategii UE  w zakresie efektywnego zarządzania zasobami i tzw. ?zielonego wzrostu? oraz  implementacji narodowych strategii, mających na celu adaptacje do zmian klimatu. Tematem rozmów będzie też kwestia, jak UE może najlepiej przyczynić się do sukcesu nadchodzącego szczytu klimatycznego Narodów Zjednoczonych w Republice Południowej Afryki.

Źródło: WirtualneOslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *