Aktualności, Energetyka, Energia jądrowa, Energia odnawialna, Wydarzenia

Fiński koncern energetyczny Fortum ma nową wiceprezes

 

Fot. WirtualneHelsinki.pl

B. ambasador RP w Helsinkach Joanna Hofman, będąc na urlopie bezpłatnym udzielonym przez MSZ, z początkiem czerwca została wiceprezesem w fińskim koncernie energetycznym Fortum, który inwestuje w Polsce. MSZ wyjaśnia sprawę w związku z podejrzeniem o konflikt interesów.

Joanna Hofman była ambasadorem RP w Finlandii do 20 kwietnia, a 6 czerwca została wiceprezesem jednego z pionów Fortum w centrali korporacji w Helsinkach. W koncernie na nowo utworzonym stanowisku odpowiedzialna jest za wewnętrzne relacje w firmie i sprawy międzynarodowe.

Jak podało fińskie czasopismo branżowe ?Talouselama?, pozyskanie przez Fortum osoby z doświadczeniem w pracy w polskim MSZ nie jest przypadkowe. Według gazety koncern jest zainteresowany kolejnymi przejęciami w Polsce (Vattenfall, SPEC), a także rozwojem polskiej energetyce jądrowej. Fortum jest właścicielem m.in. elektrociepłowni w Częstochowie, w kilku polskich miastach pełni funkcję dystrybutora ciepła.

Jak wyjaśnia PAP biuro prasowe Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Joanna Hofman wystąpiła do MSZ ?jedynie o urlop bezpłatny umotywowany względami rodzinnymi i uzyskała zgodę dyrektora generalnego na taki urlop?. MSZ przypomina, że zgodnie z ustawą o służbie zagranicznej oraz służbie cywilnej powinna otrzymać pozwolenie na dodatkową pracę, jednak nie wystąpiła o uzyskanie takiej zgody.

?W związku podjęciem innego zatrudnienia w trakcie wspomnianego urlopu bez zgody Dyrektora Generalnego Ministerstwo Spraw Zagranicznych podjęło czynności wyjaśniające w tej sprawie w związku z podejrzeniem o konflikt interesów i naruszenie obowiązków pracowniczych przez panią Hofman? ? stwierdza biuro prasowe MSZ.

PAP nie udało się skontaktować z Joanną Hofman. Anne Brunila z Fortum powiedziała PAP, że jest ona na urlopie.

Źródło: WirtualneHelsinki.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *