Aktualności, Energetyka, Energia odnawialna, Wydarzenia

Energia odnawialna w Islandii

Energia odnawialna w Islandii (Fot. WirtualnaSkandynawia.pl)

Energia odnawialna w Islandii (Fot. WirtualnaSkandynawia.pl)

Według obecnych przewidywań naukowców w ciągu następnych kilkuset lat wyczerpiemy zasoby  paliw kopalnych i jeśli do tego czasu nie stworzymy sobie wystarczająco silnych alternatyw, nasza sytuacja energetyczna zmieni się dramatycznie na gorsze.

Nawet nie wybiegając tak daleko w przyszłość, w ciągu kilku nadchodzących dziesięcioleci będziemy musieli stawić czoła wyzwaniu stale rosnących cen ropy i samo to już będzie nas kierować do alternatywnych źródeł energii. Jest to absolutnie kluczowe dla przyszłości jako że cała nasza cywilizacja w jej obecnym kształcie opiera się na elektryczności, a jej globalne zużycie wzrasta każdego roku. Zaczęliśmy poszukiwania ?czystej? ekologicznie (czyli nie produkującej dwutlenku węgla i innych toksyn) energii już stosunkowo dawno temu i te technologie są w jakimś stopniu wprowadzone wielu państwach. Jeden kraj na Ziemi już nawet całkowicie bazuje na odnawialnych źródłach energii ? jest to Islandia.

Obecnie głównymi alternatywami wobec paliw kopalnych są wiatraki I baterie słoneczne. Obie te technologie są przyjazne dla środowiska naturalnego ponieważ nie emitują absolutnie nic do atmosfery. Jednocześnie obie zależą od warunków pogodowych i ilość pozyskanej energii jest przez nie ograniczone. Są odnawialne, ale nie zawsze dostępne w tym samym stopniu. Inne źródła których obecnie używamy to energia prądów wodnych i biomasy. Ograniczeniem elektrowni wodnych jest wymagana obecność rzeki, a spalanie biomasy powoduje emisję dwutlenku węgla. Wydaje się więc że żadne z tych dwu nie staną się głównym źródłem elektryczności w przyszłości.

Energia Geotermiczna jest kolejnym rozwiązaniem będącym w użyciu od jakiegoś już czasu i jest kandydatem do miana głównego źródła energii w świecie bez paliw kopalnych. Generalnie rzecz biorąc jest to ciepło pozyskane z wnętrza Ziemi. To ciepło jest następnie przekształcane w energię elektryczną przy użyciu specjalnych generatorów. W przeciwieństwie do wiatraków i paneli słonecznych, ta technologia nie zależy od warunków atmosferycznych.

Jeszcze jednym ciekawym rozwiązaniem jest magnetyczny generator energii (tzw: Free Energy Generator). W skrócie jest to urządzenia produkujące więcej energii niż pobiera. Już od dziesięcioleci wielu wynalazców pracowało nad taką technologią (sam Nikola Tesla miał podobny projekt) i obecnie już kilka firm ogłosiło że ją posiada. Niektóre z nich sprzedają nawet instrukcje pozwalające zbudować taką maszynę do własnego użytku.

Jack Jackson

Źródło: WirtualnaSkandynawia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *