Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Święto Konika Polskiego po raz jedenasty

Święto Konika Polskiego (Fot. Lasy Państwowe)

Święto Konika Polskiego (Fot. Lasy Państwowe)

Wojnowo-Majdan i okolica – to tu w dniach 12-13 sierpnia 2011 roku odbyło się XI Święto Konika Polskiego, dwudniowa impreza o charakterze sportowo-rekreacyjnym, której celem było przybliżenie i rozpowszechnienie wiedzy o jedynej rodzimej rasie koni.

W ramach obchodów odbył się po raz kolejny Wszechstronny Konkurs Konika Polskiego – memoriał prof. Tadeusza Vetulaniego. WKKP składał się z trzech części. Pierwsza to rajd „Szumi Dokoła Las”. Odbył się on po leśnych ścieżkach Puszczy Piskiej w Leśnictwo Rostek. Tu trzeba było wykazać się znajomością czytania mapy i znajomością gatunków drzew rosnących w Puszczy Piskiej. Druga konkurencja to próba terenowa „Na Mazurskim Szlaku”. Odbyła się w Majdanie i przebiegała po łąkach a jeźdźcy pokonywali ścieżkę z przeszkodami. Trzecią i ostatnią konkurencją był wyścig „Z Rozwianą Grzywą? na dystansie 500 m, pokonywany przez zawodników pojedynczo. Ten etap widzom dostarczył chyba najwięcej emocji.

Wszystkie trzy konkurencje były punktowane a wygrywali i konik, i jeździec.

Rajd miał miejsce w piątek natomiast próba terenowa i wyścig w sobotę przed południem. Po południu na boisku dawnej szkoły w Wojnowie odbył się XI festyn. Oprócz mieszkańców, przyciągnął on tłumy wielbicieli koni, którzy dumnie nosili koszulki z napisem „dobre – bo polskie koniki polskie”. Dużą atrakcją był pokaz kaskaderski w stylu country.

Wokół boiska rozłożyło się mnóstwo kramów i kramików a wśród nich stoisko Nadleśnictwa Strzałowo z grami i konkursem leśnym. Każdy uczestnik za prawidłową odpowiedź otrzymywał drobną nagrodę.

Autor: Barbara Kruczyk, Nadleśnictwo Strzałowo

Źródło: Lasy Państwowe

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *