Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Łosoś z Wisły poszukiwany!

Zarybianie Wisły Łososiem (Fot. TVP Kraków)

Zarybianie Wisły Łososiem (Fot. TVP Kraków)

WWF Polska apeluje o pomoc w pozyskaniu materiału z łososi, które do lat 60. występowały w Wiśle. Materiał ten jest niezbędny do ustalenia genotypu populacji tej ryby wędrownej. Analiza próbek wiślanego łososia pomoże w powrocie tej ryby do królowej polskich rzek.

Zwracamy się z gorącą prośbą o pomoc do wszystkich osób, które mogą pomóc w pozyskaniu materiału, pozwalającego określić genotyp wiślanego łososia.

Genotyp może zostać ustalony na podstawie zachowanych całych okazów lub fragmentów łososia wyłowionego z Wisły lub jej dopływów w latach sześćdziesiątych i wcześniej. Mogą to być całe ryby zachowane przez wędkarzy jako trofea oraz fragmenty ryb takie jak: głowy, łuski, płetwy, kości itp. Prosimy wszystkich, którzy są w posiadaniu takiego materiału lub wiedzą do kogo można zwrócić się z prośbą o jego udostępnienie do analiz o kontakt drogą elektroniczną mprzebieda@gmail.com lub telefoniczny: 667702882.

Łososie w połowie ubiegłego wieku były rybami powszechnie występującymi w polskich rzekach. Niestety w wyniku regulacji rzek, zanieczyszczeń i przede wszystkim budowy stopni wodnych ich populacja całkowicie wyginęła. Ostatni, potwierdzony połów dzikiego łososia w dorzeczu górnej Wisły miał miejsce w Skawie w 1952 roku.

Od 2006 roku WWF Polska wspólnie z Regionalnym Zarządem Gospodarki Wodnej w Krakowie i Uniwersytetem Rolniczym w Krakowie, dzięki wsparciu m.in. firm systemu Coca-Cola, prowadzi akcję przywracania łososia do rzek południowej Polski. Do tej pory materiał zarybieniowy pochodził z Łotwy i reprezentował południową populację bałtyckiego łososia. Materiał ten został dobrany na zasadzie podobieństw w charakterze rzek (Wisła-Dźwina). Do dziś nie jest znany dokładny genotyp wymarłej populacji łososia z dorzecza Wisły.

W związku z reintrodukcją łososia prowadzone są prace nad ustaleniem jego dokładnego genotypu. Wciąż największym problemem w określeniu genotypu jest pozyskanie prób do analiz.

Źródło: WWF.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *