Aktualności, Energetyka, Energia cieplna, Energia odnawialna, Energia słoneczna, Energia wiatru, Energia wodna, Wydarzenia

Coraz większe użycie energii na świecie pochodzące ze źródeł odnawialnych

Odnawialne źródła energii na świecie (Fot. Pconsulting.pl)

Odnawialne źródła energii na świecie (Fot. Pconsulting.pl)

Wiele krajów na całym świecie coraz silniej rozważa zwiększenie użycia odnawialnych źródeł energii. Jest to spowodowane stale rosnącymi cenami ropy oraz świadomością że paliwa kopalne pewnego dnia zostaną wyczerpane całkowicie.

Globalny kryzys gospodarczy jeszcze wzmocnił tą tendencję. I wiele z nich używa ich w coraz większym zakresie z dobrymi rezultatami. Najbardziej godnym przykładem jest Islandia, uzyskująca 100 procent energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych. Patrząc globalnie na użycie energii, również widać pozytywny trend ? każdego roku udział źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji elektryczności się zwiększa.

W wyniku globalnego kryzysu ekonomicznego wiele krajów zainwestowało duże pieniądze w badania naukowe nad nowymi technologiami pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych (takich jak energia słoneczna, wiatr, biomasa, energia geotermiczna oraz energia wody). W tym artykule skupię się na ostatnim czynniku. Energia wody jest przyjazną środowisku (jej pozyskiwanie nie powoduje emisji żadnych toksyn), tanią (tańszą niż paliwa kopalne) energią odnawialną i jej użycie w następnych latach prawdopodobnie wzrośnie. Pozyskujemy ją w podobny sposób jak energię wiatru, można powiedzieć że turbina wodna działa jak wiatrak zanurzony w wodzie. Właściwy mechanizm działa tak że tama utrzymuje wodę w specjalnym zbiorniku. Jest ona uwalniana by przepływając przez tunel dotarła do turbiny która w wyniku dużego ciśnienia zaczyna się obracać. Ten ruch obrotowy generuje energię elektryczną. Wtedy ta jest dystrybuowana do właściwych miejsc przeznaczenia.

Do zbudowania elektrowni wodnej potrzeba względnie dużej fizycznej infrastruktury, w porównaniu do innych alternatywnych źródeł energii. Szczególnie budowa tamy i zbiornika na wodę wymaga zagospodarowania sporej ilości miejsca. Oczywiście pociąga to również za sobą odpowiednio wysokie koszty finansowe. Niemniej po tym jak inwestycja już się zwróci, taka elektrownia dostarcza nam energię która jest praktycznie darmowa. Obecnie mamy także do czynienia z nowym trendem budowania mniejszych niż kiedyś elektrowni wodnych. Wymagają one mniejszej inwestycji finansowej i zajmują mniej miejsca.

W naszym postindustrialnym świecie gdzie środowisko jest skażone, a powietrze nigdy już nie jest naprawdę czyste, przestawienie się na użycie elektrowni wodnych jest jednym ze sposobów na to by zatrzymać zanieczyszczanie środowiska naturalnego i jednocześnie zyskać czystą energię w dużych ilościach. Ponieważ do pozyskiwania energii wody potrzebne jest położenie fizycznie bliskie rzece ta technologia raczej nie stanie się naszym głównym źródłem energii kiedy wyczerpią się paliwa kopalne. Nadal jednak jest to bardzo dobre źródło elektryczności i może ono służyć nam jako uzupełnienie innych zasobów.

Jack Jackson

Źródło: WirtualnaSkandynawia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *