Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Wiceprezes Shell o gazie łupkowym

Wydobycie gazu łupkowego (Fot. Onet.pl)

Wydobycie gazu łupkowego (Fot. Onet.pl)

Europa prawdopodobnie nie będzie potrzebować eksploatacji gazu łupkowego. Dzięki gazociągom, terminalom LNG ma dostęp do 70 proc. światowych zasobów gazu ? powiedział dziennikarzom w Krynicy wiceprezes Shell ds. poszukiwań i wydobycia w Norwegii David Loughman.

Dodał jednak, że dla niektórych regionów Europy eksploatacja gazu łupkowego może okazać się opłacalna.

Jak zaznaczył podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy, Shell przygląda się polskim poszukiwaniom gazu niekonwencjonalnego. ?Jesteśmy na wczesnym etapie, nie wiemy dokładnie, jakie są zasoby tego gazu, jaka jest jakość gazu? ? zaznaczył. Dodał, że produkcja gazu łupkowego na większą skalę może rozpocząć się 10-15 lat.

Podkreślił też, że jego spółka jest w stałym kontakcie z PGNiG, które jest partnerem Shell w Norwegii. ?Współpraca przebiega bardzo dobrze? ? zaznaczył.

W Polsce ? jak dotąd ? wydano ponad 100 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in. dla polskich firm PGNiG, Orlen Upstream, Lotos, amerykańskiego ExxonMobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i angielskiej Lane Energy.
Pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie. Planowane są prace w kolejnych miejscach ? głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań, to zachodnia część Polski, głównie woj. wielkopolskie i dolnośląskie.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześc. możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu ? podkreśliła Agencja ? powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie ok. 10 proc. wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych. Kanadyjska produkcja gazu niekonwencjonalnego wynosi około jednej trzeciej produkcji USA.

Źródło: Fredrikstad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *