Aktualności, Styl życia, Wydarzenia

Tereny nienaruszone przez cywilizację – Norwegia

Turystyka w Norwegii (Fot. Fredrikstad.pl)

Turystyka w Norwegii (Fot. Fredrikstad.pl)

Szukając terenów nie tkniętych cywilizacją, na których będziesz mógł stawić wyzwanie swojej silnej woli, udaj się do Norwegii. To kraina piękna i bezlitosna. Zapamiętasz ją jako coś kompletnie odmiennego od innych obszarów świata.

Dla tych, którzy na wakacje nie lubią męczyć się upałami, dobrą propozycją jest Norwegia. Dosyć mroźny, północny kraj ma wiele do zaoferowania. Między innymi urzekające piękno przyrody i krajobrazu. O każdej porze roku kuszą nas one innym czarem i, gwarantuję Wam, wrażenia zawsze są wręcz wstrząsające.

Królestwo Norwegii (Tak! Ten kraj ma króla. Obecnie jest nim Harald V.) jest położone na Półwyspie Skandynawskim. Pod względem gęstości zaludnienia stoi wyżej tylko od Islandii. Oznacza to, iż jest to kraina pełna otwartych krajobrazów, nie zakłóconych obecnością człowieka i jego dzieł. Ludność jest skupiona głównie w południowych regionach. Północ zaś to dzicz ? piękna, niebezpieczna, bogata w zwierzynę i naturalne surowce.

Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów norweskiej geografii są fiordy. To głębokie, wąskie zatoki wrzynające się głęboko w ląd. Otoczone są górskimi zboczami, które sięgają wysokości nawet 1000 m! Jest to niesamowity widok, swoją bezwzględną wzniosłością wspaniale pasujący do mroźnego klimatu tego regionu. Oprócz estetycznych wzruszeń fiordy mogą nam dostarczyć nie lada rozrywki. Są niezwykle bogatymi łowiskami. Za pomocą wędki możemy tam wyciągnąć prawdziwą bestię, walka z którą będzie niezapomnianym wrażeniem.

Norwegia jest krajem górzystym. Aż 32% jej powierzchni znajduje się ponad granicą wzrostu drzew. Oznacza to, iż jest ona idealnym celem wyjazdu wakacyjnego dla tych, którzy lubią górskie wspinaczki. To raj dla miłośników aktywnej turystyki. Z norweskich szczytów można podziwiać niepowtarzalne widoki – fiordy, fieldy, wodospady oraz pozostałości po lodowcach. Surowy urok tej krainy wzbudza podziw, ale też trwogę i respekt. Ten drugi zresztą słusznie. Na norweskich szlakach trzeba zachować rozsądek. Chociażby dlatego, że w niektórych rejonach kraju temperatura potrafi spadać poniżej 30 stopni Celsjusza.

Norwegowie to dumny naród, zahartowany życiem w ciężkich warunkach (zaskakująca może być chociażby informacja, że tereny uprawne to zaledwie? 3% obszaru tego kraju!). Wymagające otoczenie wyrobiło w nich praktyczność i zaradność. Nie lubią bezczynności, pracują ciężko i solidnie, świetnie się też organizują w grupie. Będąc tam pamiętaj, że niespełna pięciomilionowy naród traktuje swój kraj jak wspólny dom.

Źródło: Fredrikstad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *