Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Styl życia, Wydarzenia, Zdrowie

Garaże rowerowe w Polsce?

Garaż rowerowy (Fot. UlicaEkologiczna.pl)

Garaż rowerowy (Fot. UlicaEkologiczna.pl)

Polska może nie jest jeszcze Holandią, ale na szczęście także w naszym kraju rower stał się popularnym sposobem komunikacji. Jest tylko jeden problem – mimo iż ponad połowa Polaków posiada rower*, niemal tyle samo osób nie ma go gdzie przechowywać.

Zadbaj o bezpieczeństwo

Rower to zdrowy, tani, bezpieczny i ekologiczny sposób na pokonywanie przestrzeni wielkomiejskiej. Władze miast dostrzegają ten trend, budując odpowiednie ścieżki dla jednośladów, ale niestety infrastruktury rowerowej z prawdziwego zdarzenia jak nie było, tak nie ma. Przeciętny Polak posiadający rower może nim podróżować, ale bezpieczne parkowanie wciąż pozostaje w sferze marzeń. Kradzieże rowerów w Polsce są dosyć częstym problemem i rowerzyści boją się zostawiać swoje (nierzadko drogie) rowery przypięte na zewnątrz budynków. Potrzebne więc są alternatywne miejsca do parkowania rowerów. Jednym z nich jest projekt garażów rowerowych Security Bike firmy ZUT Wrocław, w których istnieje możliwość wyboru pomiędzy klasycznym zamkiem, a elektrycznym lockerem, działającym na zasadzie parkometrów. Ściany zewnętrzne wykonane są z ocynkowanej skali proszkowej, tak jak i ściany pomiędzy poszczególnymi boksami. Do każdego boksu zastosowano osobny zamek.

Wielofunkcyjny garaż miejski

Garaże bez problemu nadają się do instalowania na ulicach miast: może to być na przykład garaż na 12 rowerów, pojedynczy boks rowerowy, ale też karuzela na rowery do zmontowania w piwnicach czy na parkingach. Garaże rowerowe spełniają podstawowe funkcje, jakimi powinny cechować się przechowalnie sprzętu. Przede wszystkim są praktyczne: mogą stać przy centrach handlowych, szkołach, przystankach autobusowych, miejscach rozrywki, miejscach pracy. Garaż czy boks rowerowy może mieć dowolną kolorystykę ścian zewnętrznych, dzięki czemu idealnie wkomponuje się w daną przestrzeń publiczną.

Garaże mogą być także traktowane nawet jako powierzchnia reklamowa (są one widocznym sposobem reklamy outdoorowej). I wreszcie ostatni argument, jeśli nie najważniejszy – garaże rowerowe spełniają funkcje ekologiczne, bo w oczywisty sposób przyczyniają się do zwiększenia ilości użytkowników rowerów, a tym samym do zdrowego stylu życia.

Trwałość projektu i jego niekwestionowana użyteczność sprawiły, że garaże rowerowe sprawdzają się w krajach, gdzie na rowerach jeździ większość społeczeństwa. Czy nie warto więc zastosować ich także w Polsce?

*dane z raportu Rower w Polsce wykonanym w ramach ogólnopolskiego projektu „Miasta dla Rowerów” Fundacji Wspierania Inicjatyw Ekologicznych (FWIE).

Źródło: UlicaEkologiczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *