Aktualności, Energetyka, Energia odnawialna, Energia słoneczna, Wydarzenia

Bateria słoneczna ze szpinaku

Baterie słoneczne ze szpinaku

Baterie słoneczne ze szpinaku

Naukowcom udało się wykorzystać proces fotosyntezy do stworzenia baterii słonecznej. Ponieważ zbudowana jest ze szpinaku, zamienia światło słoneczne w energię w ten sam sposób co roślina.

Baterię można zamontować w laptopie albo telefonie komórkowym. Jest bardzo wygodna dla tych osób, którym częste ładowanie sprawia kłopot. Pozwala też korzystać z urządzeń nawet w miejscach zupełnie odciętych od energii elektrycznej, co szczególnie może okazać się przydatne dla miłośników dalekich podróży.

Inżynier Shuguang Zhang i jego koledzy z Massachusetts Institute of Technology wykorzystali naturalne zdolności roślin do wytwarzania energii ze światła słonecznego w procesie fotosyntezy. ?Wszystkie rośliny, małe i duże, korzystają z systemu do konwersji fotonów na elektrony, czyli przekształcenie promieni słonecznych lub światła, na energię elektryczną? ?  wyjaśnia Zhang. Natomiast szpinak został wybrany na jako materiał bazowy ze względu na jego dostępność oraz niskie koszty uprawy.

W jaki sposób naukowcom udało się utworzyć baterię z rośliny? Przez połączenie kompleksu protein odpowiedzialnych za fotosyntezę z warstwami przejrzystego, przewodzącego elektrycznie materiału. W ten sposób  powstała mini-elektrownia niewiele grubsza od ludzkiego włosa.

Jednak jak podkreśla Zhang, technologia te nie jest idealna. Nigdy nie zastąpi tradycyjnych baterii, ponieważ nie jest w stanie działać w nocy.

Źródło: Ekologia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *