Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu

Sposób na przechowywanie CO2

Przechowywanie CO2 (Fot. Futureblog.pl)

Przechowywanie CO2 (Fot. Futureblog.pl)

Jak najłatwiej pozbyć się dwutlenku węgla? Zakopać go! Jakkolwiek niedorzecznie to brzmi, islandzcy i amerykańscy naukowcy twierdzą, ze znaleźli sposób na składowanie niepożądanego gazu pod powierzchnią ziemi.

Technologia CarbFix opiera się na powszechnym w przyrodzie procesie wietrzenia. W jego wyniku rozpuszczony w wodzie dwutlenek węgla (a w zasadzie kwas węglowy) wsiąkać ma w ukryte pod powierzchnią ziemi skały bazaltowe, przekształcając je w wapienie i wiążąc na dobre nadmiar CO2 z dala od atmosfery.

Ekipa badawcza przymierza się właśnie do testowania nowej technologii w elektrowni geotermalnej na przedmieściach Rejkjaviku. Podczas pompowania gorącej wody uwalniany jest tam nadmiar dwutlenku węgla. Naukowcy planują wtłaczać go z powrotem pod powierzchnię ziemi, w liczne w tym rejonie pokrywy bazaltowe. Wyniki tego eksperymentu powinny być znane nie dalej jak za rok.

Przechowywanie CO2 (Fot. Futureblog.pl)

Jaka przyszłość maluje się przed tą technologią w dłuższej perspektywie? Z jednej strony, pozytywnie należy rozpatrywać fakt, że bazalt jest dość popularną skałą, co pozwoliłoby dostosować te metodę w wielu miejscach na świecie, z drugiej jednak strony wymaga ona jeszcze znacznego dopracowania.

Źródło: Futureblog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *