Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Odpady, Styl życia

Tanie i ekologiczne szamba plastikowe

Plastikowe szambo (Fot. Greene.pl)

Zakup szamba tylko pozornie jest rzeczą prostą i nieskomplikowaną. Bo przyznajmy, któż z nas zna się na szambach i kanalizacji, czy oczyszczaniu ścieków. Kto umie trafnie ocenić, czy w danej sytuacji lepiej sprawdzą się szamba plastikowe, szamba betonowe czy z jeszcze innego materiału? Oto krótki przewodnik dla tych, których czeka niełatwe zadanie wyboru szamba i stworzenia kanalizacji dla swojego gospodarstwa domowego.

Dla kogo szamba plastikowe?

Szambo to rozwiązanie dla tych, którzy nie mają gospodarstwa domowego podłączonego do sieci kanalizacyjnej. Wówczas pojawia się konieczność zastosowania innej metody odprowadzania i przechowywania nieczystości. Szambo to zbiornik, jaki jest pozbawiony odpływu i służy do przechowywania ścieków generowanych przez gospodarstwo domowe. Szambo opróżniane jest regularnie przez specjalną, zajmującą się tym ekipę, która wywozi nieczystości z przydomowych szamb do punktu, w jakim ścieki są zlewane i oczyszczane. Oczywiście przydomowe szamba mogą być różnego typu. Tym razem skupimy się na omówieniu jednego z najpopularniejszych typów, a więc szamba plastikowego. Opiszemy jego wady i zalety, a także porównamy szamba plastikowe i szamba betonowe.

Szamba plastikowe: jakie są ich zalety?

Szamba plastikowe, a wiec wykonane z tworzywa sztucznego w typie PCV są przede wszystkim jednymi z najtańszych na rynku. To ważne szczególnie dla osób, które wiedzą, że w niedługiej perspektywie czasowej do ich gospodarstwa domowego zostanie doprowadzona kanalizacja. W takiej sytuacji inwestowanie w drogie szambo, które wystarczy na lata jest nieopłacalne. Warto wiedzieć, że szamba plastikowe są jednak na tyle wytrzymałe, że na przykład po dwóch latach od zakupu i montażu można je – jeśli zajdzie taka potrzeba – zdemontować i odsprzedać komuś, kto też potrzebuje niedrogiego szamba na krótki okres. Poza tym szamba plastikowe są dosyć tanie, bo w porównaniu z szambami betonowymi są znacznie lżejsze. Dzięki temu koszt transportu jest niższy, jak również koszt montażu. Nie oznacza to jednak, że niższe koszty oznaczają gorszą jakość produktu. Szamba plastikowe mają wiele zalet, aczkolwiek mają też – jak każdy produkt – wady. Przede wszystkim są bardzo szczelne, a to w tego typu produkcie jedna z najważniejszych cech. Wynika ona z użytego materiału, czyli tworzyw sztucznych, dla których niska przepuszczalność jest charakterystyczna. Poza tym szamba plastikowe są bardziej niż szamba z innych materiałów odporne na zużycie poprzez procesy korozyjne i reakcje chemiczne z otoczeniem. Do zalet szamb plastikowych należy też zaliczyć fakt, że są przyjazne dla środowiska. Dzieje się tak dlatego, że są produkowane z tworzyw, które nadają się do przetwarzania i powtórnego użycia, a więc do recyklingu.

Szamba plastikowe: jakie są ich wady?

Wady szamb plastikowych to przede wszystkim ich dosyć niska wytrzymałość. To dlatego nie można na nich umieszczać dużej masy ziemi, ani np. planować w tymi miejscu parkingu dla samochodów, bo może dojść do uszkodzenia i pęknięcia zbiornika. Rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zastosowanie dodatkowych betonowych wzmocnień.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *