Aktualności, Energetyka, Energia odnawialna, Energia wiatru, Wydarzenia

Sztuczne wyspy na Bałtyku

Farmy fiatrowe na Morzu Bałtyckim (Fot. Onet.pl)

Farmy wiatrowe na Morzu Bałtyckim (Fot. Onet.pl)

Polska może stać się potentatem na rynku produkcji energii odnawialnej wytwarzanej z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Ministerstwo Infrastruktury prace nad procedurami związanymi ze wskazaniem lokalizacji inwestycji.

PGE Energia Odnawialna zamierza wystąpić do Ministerstwa Infrastruktury z wnioskiem o pozwoleniem na utworzenie na Morzu Bałtyckim trzech sztucznych wysp, które mają zostać zagospodarowane przez farmy wiatrowe o mocy ponad 3 tysięcy MW. Z jednego wiatraka ma być pozyskiwana moc około 2-3 MW co w przeliczeniu na ilość wiatraków wyniesie około tysiąca.

„- Zostały wybrane trzy lokalizacje na Morzu Bałtyckim w polskiej strefie ekonomicznej  o najkorzystniejszych warunkach dla wybudowania morskich farm wiatrowych – informuje Michał Kucaj, rzecznik  PGE Energia Odnawialna. – Każda morska elektrownia wiatrowa będzie stanowiła – tak zwaną sztuczną wyspę. Stosowane w ostatnich latach morskie elektrownie wiatrowe wyposażone były zazwyczaj w generatory o mocach jednostkowych rzędu 2-3,6 MW.”

Przedsięwzięcie byłoby realizowane przez okres 9 – 10 lat od momentu uzyskania pozwolenia na budowę i eksploatację sztucznych wysp. Obecny koszt 1 MW energii wytwarzanej na morzu szacuje się na 3-3,5 mln euro.

PGE Energia Odnawialna nie jest w stanie, na dzień dzisiejszy, ustalić ani odpowiedzieć na pytania odnośnie mocy generowanej przez farmę wiatrową oraz co do ilości wiatraków, które zostaną tam postawione.

„- Na razie morskie elektrownie wiatrowe budują na Bałtyku Szwedzi oraz Niemcy – mówi Mariusz Witoński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Energetyki Wiatrowej. Są to farmy o mocy około 50 megawatów. Dużego zespołu elektrowni nie da się w krótkim czasie zbudować. Dlatego większe przedsięwzięcia będą realizowane etapami.”

Jeśli projekt ten zostanie zrealizowany to Polska stanie się jednym z największych inwestorów w zakresie produkcji energii odnawialnej. Dodatkowym atutem jest fakt, że w Polsce istnieją firmy zajmujące się produkcją elementów koniecznych do tworzenia elektrowni wiatrowych na morzu. Na dzień dzisiejszy polskie stocznie produkują te elementy jako produkt eksportowy.

Plan budowy obiektów na Bałtyku to duża szansa dla polskich firm. Za 5-6 lat mogą zostać złożone pierwsze zamówienia. Proces realizacji rozpocząłby się w 2020 roku.

(Opracowane na podstawie „Na Bałtyku powstaną sztuczne wyspy” / Kazimierz Netka)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *