Aktualności, Energetyka, Energia odnawialna, Energia wiatru, Wydarzenia

Nowy sposób na pozyskiwanie energii z wiatru

Latawiec prądotwórczy (Fot. Futureblog.pl)

Latawiec prądotwórczy (Fot. Futureblog.pl)

Latawiec wytwarzający energię elektryczną

Od czasów eksperymentu Benjamina Franklina minęło już w prawdzie trochę czasu, jednak ludzkość nie całkiem zapomniała o pomyśle pozyskiwania energii przy pomocy latawca. Oto bowiem powstał Wind 7 – 60-kilogramowy latawiec-helikopter, który ma szanse odesłać tradycyjne wiatraki na złomowisko.

Konstruktorzy Wind 7 wykorzystali w swym koncepcie od dawna znaną nauce prawdę, że wiatr na większych wysokościach jest silniejszy i co nawet bardziej istotne, większa jest pewność jego występowania. Wystarczy zatem umieścić tam turbinę i problem bezwietrznych dni, w których tradycyjne wiatraki stoją bezużytecznie na polach rozwiązany.

Wind 7 unosi się na większą wysokość dzięki śmigłom. Gdy znajdzie się on już w zasięgu wiatru o odpowiedniej sile, wprawiany jest w ruch okrężny. W tym czasie te same śmigła, które służyły niedawno za napęd, stają się turbinami prądotwórczymi.

Latawiec prądotwórczy (Fot. Futureblog.pl)

Prezentowany obecnie model jest oczywiście wielokrotnie mniejszy od docelowej wersji. Premiera latawica dostarczającego 1 megawat energii planowana jest jednak już na 2015 r.

Źródło: Futureblog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *