Aktualności, Energetyka, Surowce Energetyczne, Wydarzenia

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce (Fot. Fredrikstad.pl)

Wydobycie gazu łupkowego w Polsce (Fot. Fredrikstad.pl)

Jak informuje Rzeczpospolita Platforma Obywatelska oraz Prawo i Sprawiedliwość zawarły cichy pakt na rzecz współpracy przy eksploatacji gazu łupkowego. Kooperacja PO i PiS ma polegać na przeforsowaniu szeregu ustaw, ułatwiających proces wydobycia firmom, oraz określą rolę i zyski państwa w całym procesie.

Według Rzeczpospolitej ustawa ma „kluczowe znaczenie dla powodzenia tych prac będą mieć przepisy określające udział Skarbu Państwa w zyskach z wydobycia”. Jednocześnie redakcja przypomina, że Premier Tusk kilka tygodni wcześniej podkreślił, że część funduszy uzyskanych z wydobycia gazu niekonwencjonalnego zostanie przeznaczona na przyszłe emerytury oraz program ochrony środowiska. Podobny sposób organizacji wydatków z eksploatacji gazu ma Norwegia.

Różne możliwości są brane pod uwagę. Rząd zastanawia się nad wprowadzeniem podatku od wydobycia, chociaż jest to odległa wizja. Działania Rady Ministrów skupiają się na zachęceniu przedsiębiorców do wydobycia gazu więc specjalny podatek wydaje się być niepotrzebny.

Zdecydowanie więcej zwolenników zyskuje pomysł powołania specjalnej agencji lub funduszu. Instytucje te miałby działać podobnie jak w krajach Unii Europejskiej. „Rzeczypospolita” informuje, że możliwy scenariusz zakłada pobieranie zysków z wydobycia dopiero dwa lub trzy lata po rozpoczęciu eksploatacji gazu z łupków.

Jak podaje jeden z ekspertów z branży zmiana ustawy jest niezbędna. Obecnie firmy poszukujące gazu płacą jedynie podatek CIT a opłaty za eksploatacje gazu są bardzo niskie co w oczywisty sposób uderza w interesy Skarbu Państwa.

Warto również zaznaczyć, że czas oczekiwania na wydanie koncesji eksploatacyjnej jest bardzo długi. Przeciętnie firma musi czekać na zgodę do dwóch lat.

Sebastian Ciastoń

Źródło: Fredrikstad.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *