Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Ocieplanie klimatu

Ślad ekologiczny – koszt egzystencji człowieka na Ziemi

Ślad ekologiczny (Fot. UlicaEkologiczna.pl)

Ślad ekologiczny (Fot. UlicaEkologiczna.pl)

Ślad ekologiczny to miara zapotrzebowania na zasoby naturalne biosfery w hektarach powierzchni lądu i morza, które są potrzebne do wytworzenia zużywanych produktów, ale także do absorpcji odpadów. Innymi słowy to próba oszacowania potrzeb ludzkości w porównaniu z produktywnością naszej planety.

Przedstawia się go w globalnych hektarach w przeliczeniu na jednego mieszkańca. Ślad ekologiczny może być obliczany indywidualnie dla każdego lub dla grupy ludzi – organizacji, społeczeństwa, narodu, albo dla producenta czy typu produkcji, jak na przykład wytwarzanie konkretnego produktu. Bierze się pod uwagę wszystkie konsumowane materiały biologiczne i całą emisję produkowanego dwutlenku węgla w ciągu roku. Konkretny przykład: wyprodukowanie 1 kg wołowiny powoduje emisję takiej samej ilości CO2 jak jazda non stop samochodem z prędkością 50 km/h przez 250 km. Produkcja tej porcji mięsa pochłonie taką samą ilość energii jak żarówka 20-watowa paląca się przez 20 dni.

Ślad ekologiczny – niechlubny ranking

Ziemskie zasoby są szacowane są na 1,06 mld globalnych hektarów, stąd na jednego mieszkańca przypada 2,2 gha. Różnica pomiędzy śladem ekologicznym i zdolnością produkcyjną kraju pokazuje, czy jest on wierzycielem czy ekologicznym dłużnikiem. W Unii Europejskiej ślad ekologiczny wynosi 4,7 gha na osobę. Wszystkie państwa członkowskie wytwarzają w sumie 9 proc. zasobów Ziemi, a zużywają 16 proc. Polska ma 20 miejsce z wynikiem – 3,3 gha. Według raportu WWF najgorzej w Europie wypadają Szwecja (6,07 gha) i Finlandia (7,64 gha) – model gospodarczy tych państw jest oparty na rabunkowym wykorzystywaniu biosfery. Na drugim biegunie są kraje Trzeciego Świata – Malawi, Haiti, Nepal, Bangladesz (około 0,5 gha). Przykładem państwa, które rozwija się a jednocześnie nie zwiększa śladu ekologicznego są Niemcy. Kraj ten zmniejszył presję na środowisko naturalne dzięki wycofywaniu się z energetyki węglowej i rozwijaniu źródeł odnawialnych. W dłuższej perspektywie zrównoważony rozwój można zapewnić tylko wtedy, gdy kraje będą spełniać jednocześnie dwa kryteria: ślad ekologiczny będzie mniejszy niż 1,8 gha na mieszkańca, a wskaźnik rozwoju społecznego (HDI) będzie wyższy od 0,8.

Ekolodzy dążą do tego, by ślad ekologiczny był używaną stale miarą rozwoju gospodarczego, uzupełniającą tradycyjny wskaźnik produktu krajowego brutto. Twórcą pojęcia śladu ekologicznego jest prof. Mathis Wackernagel, obecnie dyrektor organizacji Global Footprint Network. W jednym z wywiadów stwierdził, że… analizowanie światowej gospodarki w kryteriach śladu ekologicznego jest jak księgowanie naszych domowych dochodów. Trzeba wiedzieć, ile się zarabia i ile wydaje, bo inaczej nie będzie można przewidzieć bankructwa. Ta prosta reguła odnosi się także do ekologii.

Ewa Nieckula

Źródło: UlicaEkologiczna.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *