Francuzki od kilku wieków, wygładzają sobie nimi zmarszczki, a nasze babcie podają je wnukom niejadkom na pobudzenie apetytu Najlepsze owoce dojrzewają w gorącym klimacie, dzięki czemu są delikatniejsze i bardziej soczyste. Pigwy, bo o nich mowa najlepiej zbierać po pierwszych przymrozkach, gdy są lekko pomarszczone, miękkie, łatwiej puszczające sok…
JAK PRZYGOTOWAĆ SOK Z PIGWY, CZYLI ULUBIONY NAPÓJ NIEJADKÓW?
Dojrzałe owoce pigwy umyć.
Obrać i usunąć z nich gniazda nasienne.
Pokroić w ćwiartki.
Wycisnąć z owoców sok w sokowirówce.
Przelać do butelek lub słoików.
Zamknąć i pasteryzować przez 25 minut.
WSKAZÓWKA: Jeśli nie macie sokowirówki, pokrójcie pigwy w plastry, zalejcie wodą i ugotujcie. A następnie odcedźcie sok. Potem postępujcie tak samo jak w punkcie 5 i 6.
DLACZEGO WARTO PIĆ SOK Z PIGWY?
jest to bogate źródło składników odżywczych, przede wszystkim pektyny, która reguluje poziom cholesterolu i glukozy we krwi;
wspomaga organizm w walce z wolnymi rodnikami i zmniejsza ryzyko zachorowań na raka;
posiada właściwości antywirusowe;
poprawia samopoczucie, ma działanie uspokajające, redukuje stres
pobudza apetyt;
zawarta w nich pektyna w połączeniu z taniną jest nieocenionym wymiataczem resztek z przewodu pokarmowego.
UWAGA! Owoce pigwy w stanie surowym są niejadalne.
WARTO WIEDZIEĆ: Pigwowiec to pospolita nazwa rosnącego w ogrodzie krzewu (bardzo dobrze znosi cięcie i formowanie po przekwitnięciu, wiosną). A pigwa jest drzewem często używanym jako podkładka pod szczepione grusze. Z pigwy można zrobić galaretki, kompoty, konfitury. Świetnie sprawdzą się także jako owoce kandyzowane. Zawierają dużo pektyn. Jemy zarówno owce z pigwy, jak i pigwowca. Jednak mój przepis na sok dotyczy pigwy!
Autor: Jolanta Walczyk
Źródło: EkoRodzice.pl