Aktualności, Ekologia, Ochrona środowiska, Wydarzenia

Koncerny przyczyniające się do wymierania orangutanów

Wycinanie lasów przyczynia się wymieraniu orangutanów / Fot. animals.timduru.org

Wycinanie lasów przyczynia się wymieraniu orangutanów / Fot. animals.timduru.org

Indonezja jest drugim po Brazylii krajem na świecie pod względem skali wycinki lasu tropikalnego. Jednym z głównych powodów dla którego giną te „zielone płuca” Ziemi jest karczowanie lasu pod plantacje palm oleistych. Dlatego WWF od lat zwraca uwagę na konieczność wprowadzenia mechanizmów gwarantujących zrównoważone pozyskanie oleju palmowego. W opublikowanym przez WWF rankingu firm nabywających olej palmowy są także koncerny obecne na polskim rynku.

Konsumpcja oleju palmowego, który dziś możemy odnaleźć również wśród składników wielu produktów, w tym kosmetyków – osiągnęła w 2011 roku poziom 50 milionów ton – aż 1/3 światowej produkcji wszystkich olejów roślinnych. W 2050 roku ma wynosić co najmniej 77 milionów. 87 procent światowej produkcji oleju palmowego pochodzi z Indonezji i Malezji. Obecnie zaledwie 10 procent oleju palmowego – 5 milionów ton ? posiada certyfikat.

Zrównoważony olej palmowy jest dostępny praktycznie dla każdej firmy na rynku. Najnowszy ranking firm nabywających olej palmowy, przygotowany przez organizację ekologiczną WWF pokazuje jednak, że zaledwie połowa nabywanego przez firmy oleju palmowego jest zrównoważona – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. Jasne jest więc, że niektórzy producenci i nabywcy są opóźnienie w stosunku do swoich zobowiązań dotyczących pozyskania wyłącznie zrównoważonego oleju, inni podjęli żadnych działań na rzecz rozwiązania tego problemu.

W najnowszym ranking WWF wziął pod lupę 132 firmy z Europy, Australii i Japonii, wytwarzające (88), bądź wprowadzające do obrotu handlowego (44) produkty z oleju palmowego. Każda z nich została sprawdzona w zakresie kilku kryteriów m.in. podjęcia i realizacji zobowiązań do przejścia na wyłącznie zrównoważony olej palmowy do 2015 roku, ilości takiego oleju wykorzystywanego do produkcji, udostepnienia wszystkich danych dotyczących oleju palmowego, czy też uczestniczenia w Okrągłym Stole na rzecz Zrównoważonego Oleju Palmowego.

Wśród firm, które są na dobrej drodze do korzystania wyłącznie ze zrównoważonego oleju palmowego są Unilever, Nestle, Marks & Spencers, Body Shop (9 lub 8 punktów). Wśród firm które w dalszym ciągu korzystają z niezrównoważonego oleju palmowego lub nie ujawniają źródła pochodzenia wykorzystywanego oleju są Auchan, Lidl czy L’Occitane (poniżej 3 punktów).

Niepokojący jest fakt, że zrównoważony olej palmowy stanowi wciąż zaledwie 10 procent światowej produkcji tego surowca. Jednocześnie rośnie konsumpcja oleju pozyskanego z plantacji powstałych w rezultacie niszczenia lasów tropikalnych.

87 ze sprawdzonych firm zobowiązały się do całkowitego przejścia na olej pozyskiwany w sposób zrównoważony do 2015 roku. Łącznie wszystkie 132 firmy zużywają 3,6 milionów ton oleju rocznie, z czego 1,5 miliona ton posiadało odpowiedni certyfikat. Największe zużycie wykazał Unilever, ponad milion ton rocznie, przy czym ponad połowa oleju wykorzystywanego przez tę firmę jest już certyfikowana, a w 2015 roku Unilever ma przejść na wyłącznie zrównoważony olej.

Wielkość produkcji i ilość nabywanego oleju z certyfikatem wzrosła pięciokrotnie w stosunku do 2009 roku. – mówi Średziński. – Niepokoi jednak fakt, że w 2011 roku zaledwie połowa certyfikowanego oleju palmowego znalazła nabywców. Jednocześnie problemem jest rosnące zapotrzebowanie na olej palmowy w Chinach i Indiach.

Jedna trzecia powierzchni lasów tropikalnych wyciętych w czasie ostatnich 10 lat w Indonezji i Malezji została przekształcona w plantacje palmy oleistej. Najczęściej wycinka jest prowadzona w sposób nielegalny. Wraz z niszczeniem lasów tropikalnych giną bezpowrotnie rzadkie gatunki roślin i zwierząt, w tym orangutany. Szacuje się, że na Borneo, w ciągu ostatnich 20 lat, obszar, które zamieszkiwały te małpy skurczył się o ponad 55 procent.

Niezwykle ważne jest przeciwdziałanie temu zjawisku już teraz. Sam olej palmowy nie musi pochodzić z plantacji, które powstały kosztem lasów tropikalnych. Przejście na zrównoważony olej palmowy może uchronić obszary leśne w Indonezji i Malezji przed zniszczeniem. Problemem nie jest sam olej palmowy, ale to, w jaki sposób jest pozyskiwany. Jego produkcja nie musi odbywać się kosztem niszczenia bezcennej przyrody.

Certyfikacja oleju będzie niemożliwa bez presji ze strony konsumentów oraz jak najszybszego i całkowitego przestawienia się firm na olej zrównoważony – dodaje Średziński. – W ten sposób możemy powstrzymać proces wylesiania cennych przyrodniczo obszarów i przekształcania ich w uprawy palmy oleistej. Możemy ocalić orangutany.

Dowiedz się więcej o kampanii WWF na rzecz orangutanów. Wejdź na orangutan.wwf.pl!

Źródło: WWF.panda.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *