Aktualności, Ochrona środowiska, Wydarzenia

60 procent europejskiej populacji konia huculskiego żyje w Polsce

Stado koni huculskich / Fot. thowra.blog.onet.pl

Stado koni huculskich / Fot. thowra.blog.onet.pl

60 proc. europejskiej populacji koni huculskich żyje w Polsce. W naszym kraju jest 2,5 tys. hucułów, w tym 1,4 tys. klaczy – poinformował we wtorek dyrektor Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki w Odrzechowej k. Sanoka na Podkarpaciu, Władysław Brejta.

– Hodowane są głównie w gospodarstwach agroturystycznych, firmach turystycznych. Od 2007 roku, wraz z pojawieniem się kryzysu ekonomicznego zmniejszył się popyt konie huculskie – powiedział Brejta.

Dodał, że największe zainteresowanie hucułami było w pierwszych latach tego wieku.

Aktualnie za młodą klacz nabywcy płacą od 4 do 7 tys. zł. Najtańsze są młode ogierki – 1 tys. zł. Ceny wałachów nie przekraczają 3 tys. zł.

Stadnina hucułów w Odrzechowej liczy 100 koni, z czego 40 stanowią klacze-matki.

Największa hodowla koni huculskich w Polsce znajduje się w Gładyszowie w Małopolsce. Na Podkarpaciu, oprócz Odrzechowej, stadniny hucułów występują głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim.

Hucuły są rasą koni górskich wyhodowanych na Huculszczyźnie w Karpatach Wschodnich. Przodkami hucułów były konie rasy mongolskiej lub tarpany skrzyżowane z arabami.

Konie huculskie ważą ok. 400 kg, ich wysokość w kłębie nie przekracza 140 cm. Doskonale radzą sobie w warunkach górskich.

Autor: farmer.pl/PAP

Źródło: Farmer.pl

One comment

  1. 1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *