Aktualności, Odpady, Recykling, Wydarzenia

W Niedomicach powstało Gminne Centrum Recyklingu

Fot. WirtualneOslo.pl

Fot. WirtualneOslo.pl

W Niedomicach uruchomiono nowoczesne Gminne Centrum Recyklingu. Nie doszłoby do jego budowy, gdyby nie powodzenie w ubieganiu się o dotację z „funduszy norweskich”.

Obiekt stanął w miejscu, gdzie dawniej były Niedomickie Zakłady Celulozy. Lokalizację wybrano nieprzypadkowo. Oddalone od zabudowań mieszkalnych miejsce w żaden sposób nie jest uciążliwe dla mieszkańców, a przy okazji nawiązuje do przemysłowych tradycji Niedomic, kojarzących się z okresem dobrobytu mieszkańców. Nie bez znaczenia jest też dogodne położenie przy drodze wojewódzkiej i nieopodal budowanej właśnie autostrady.

Rocznie w gminie „produkuje się” ponad 2 tys. ton śmieci. Wbrew nazwie inwestycji zakład nie będzie zajmował się recyklingiem, czyli przetwarzaniem surowców wtórnych, ale jedynie ich sortowaniem i mechaniczną obróbką, co w żaden sposób nie wpłynie negatywnie na środowisko. Centrum w Niedomicach przyjmować będzie również surowce nadające się do recyklingu z sześciu innych gmin – Żabno, Radłów, Wietrzychowice, Gręboszów, Olesno, Dąbrowa Tarnowska i Lisia Góra. Po sfinalizowaniu umów praca w zakładzie ruszy pełna parą. Plastik i makulatura do ponownego wykorzystania opuszczać go będą w sprasowanych paczkach.

Centrum będzie dysponować sortownią, w której segregowane będą surowce wtórne według ich rodzajów. Do składowania odpadów służyć będzie zadaszony magazyn, w którym przechowywane będą szkło, papier i tworzywa sztuczne. Na wyposażeniu zakładu znajdą się linie do obróbki szkła, makulatury i plastiku, które pozwolą na szybkie i precyzyjne przygotowanie odpadów do ich ponownego wykorzystania. Na terenie zakładu zaplanowano także budowę dróg dojazdowych, a teren wokół zakładu zostanie urządzony w ten sposób, by dostawa i odbiór towaru odbywały się bez przeszkód, a pracownicy mieli zapewnione miejsca parkingowe.

Całkowity koszt inwestycji wyniósł 1 566 410 EUR. Większa część tej sumy – 1 080 823 EUR – pochodziła z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Pozostała część finansowana została z budżetu Gminy Żabno.

Źródło: WirtualneOslo.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *