Aktualności, Ekologia, Ocieplanie klimatu, Wydarzenia

Naszej planecie grozi katastrofa w ciągu kilku lat

Globalne ocieplenie / Fot. Odkrywcy.pl

Globalne ocieplenie / Fot. Odkrywcy.pl

Zgodnie z wyliczeniami ekspertów zostało nam 5 lat. Po tym czasie na Ziemi zaczną się wzmagać procesy, które doprowadzą do katastrofalnych zmian klimatycznych – ostrzega Międzynarodowa Agencja Energii w opublikowanym niedawno raporcie.

„Dalszy wzrost wykorzystania energii pochodzącej ze źródeł kopalnych doprowadzi do nieodwracalnych, potencjalnie katastroficznych zmian” czytamy w podsumowaniu tegorocznego raportu World Energy Outlook przygotowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (International Energy Agency – IEA).

„Drzwi do 2,0 °C się zamykają” – ten enigmatyczny zwrot dotyczy tego, że eksperci od zmian klimatu oraz rządzący z całego świata przyzwolili na to, by globalna temperatura wzrosła maksymalnie o 2 stopnie Celsjusza. Jest to granica, za którą zdaniem klimatologów dojdzie na Ziemi do nieodwracalnych zmian.

Obserwowane obecnie w Polsce anomalie pogodowe, jak stosunkowo chłodne i deszczowe lato oraz surowa ubiegłoroczna (najprawdopodobniej także nadchodząca) zima, powodzie i huragany, to efekt globalnych zmian klimatycznych.

Polska jest również odpowiedzialna za ich obecność, ponieważ wciąż w ogromnym stopniu polega na energii pochodzącej ze źródeł kopalnych, głównie węglu kamiennym i brunatnym. Nowe technologie zwrócone w kierunku energii odnawialnej, pomimo dotacji z Unii Europejskiej na ich budowę i eksploatację, nadal są w mniejszości.

Naciski na zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych, głównie CO2, nie są skuteczne. Jeżeli nie zostaną wprowadzone w życie restrykcyjne normy, czekają nas poważne konsekwencje.

– Każdy kolejny rok bez jasnych sygnałów do inwestowania w tzw. czystą energię, zamykania obiektów o wysokim współczynniku emisji dwutlenku węgla, przyczynia się do tego, że coraz trudniej i coraz drożej będzie nam zapewnić bezpieczeństwo energetyczne i sprostać wymaganiom klimatycznym – powiedział Fatih Birol, główny ekonomista IEA .

Agencja stanowczo sugeruje, by rządy światowe zastosowały się do dyrektyw dotyczących nieprzekraczania górnej granicy stężenia CO2 w powietrzu atmosferycznym – 450 ppm (cząstek na milion), co odpowiada mniej więcej wzrostowi temperatury o 2 stopnie Celsjusza.

Przedstawiony raport zakłada dwa możliwe scenariusze wydarzeń:

Jeżeli gospodarka węglowa pozostanie na aktualnym poziomie, to już w 2017 roku przekroczymy granicę 2 stopni Celsjusza. Anomalie pogodowe będą częstsze i bardziej drastyczne niż do tej pory. W niespotykanych dotąd regionach dochodzić będzie do suszy a nawet tornad. Będą nie tylko uprzykrzać nam życie, ale również powodować szkody w uprawach roślin stanowiących podstawę naszej żywienia oraz wielu gałęzi przemysłu.

Przyjmując, że rządy wezmą sobie do serca aktualne zobowiązania, emisja dwutlenku węgla w ciągu najbliższych 25 lat będzie stanowiła 75 proc. całkowitej emisji od 1900 roku, czego efektem będzie wzrost temperatury średnio o 3,5 stopnia Celsjusza, czyli niemal dwukrotnie przewyższy ustanowioną granicę.

Jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne zmiany, a najważniejszy głos w tej sprawie będą mieli przedstawiciele przemysłu, temperatura wzrośnie do niebezpiecznego poziomu 6 stopni Celsjusza. Konsekwencjami takiego stanu będą ekstremalne susze, powodzie i sztormy, które doprowadzą do tego, że na Ziemi nie da się już żyć.

Z kolei wprowadzenie w życie tzw. „nowej polityki” zapewni nam bezpieczeństwo przynajmniej do 2035 roku. Zakłada ona obniżenie emisji dwutlenku węgla z 81 proc. dziś do 75 proc. w roku 2035 – a co za tym idzie wzrost udziału odnawialnych źródeł energii o co najmniej 5 proc. Aby tego dokonać, należy zainwestować w „czyste energie” około 250 mld USD. Obecnie wydatki na tego typu elektrownie mieszczą się w sumie 65 mld USD.

Choć kwoty te niepokoją głowy państw, jeszcze większe groźby niesie za sobą unikanie tych wydatków. Nasza oparta na węglu cywilizacja musi zbliżyć się do swego kresu. Musimy zwrócić się w kierunku „czystej energii”, nałozyć podatek na emisję CO2 i egzekwować kary za przekraczanie emisji nawet od takich krajów jak Chiny, największy ?komin? Ziemi. Inaczej nadejdzie kres dla całej ludzkości.

Nie wierzysz w globalne ocieplenie? Po tym filmie uwierzysz!

Wizualizacja zmian globalnych temperatur od 1900 do 2010 roku
(źródło: Berkeley Earth Surface Temperature/youtube.com)

amo/mnk

Źródło: Odkrywcy.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *