Aktualności, Styl życia, Zdrowie

Jak się pozbyć uporczywych blizn?

Usuwanie blizn

Usuwanie blizn

Są blizny, których umiejscowienie, bądź kształt, mogą powodować poważny problem natury estetycznej i psychicznej. Dlatego też coraz więcej osób mających poważne blizny decyduje się na ich usunięcie. W naszym kraju istnieje wiele nowoczesnych klinik zajmujących się chirurgią kosmetyczną, medycyną estetyczną, dermatochirurgią, kosmetologią oraz odnową biologiczną. Nie ulega wątpliwości, że chirurgia plastyczna pozwala na zredukowanie rozmiarów blizny, a tym samym poprawienie jej wyglądu. To wszystko ogromnie wpływa na nasze życie. Zabiegi usuwania blizn zazwyczaj przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Decydując się na zabieg usunięcia blizny, trzeba skonsultować się z chirurgiem plastykiem i określić realne możliwości skorygowania blizny. Jest to daleka droga, ale warta zachodu.

Blizna

Jest jest tkanką łączną, która powstaje w procesie gojenia. Zastępuje ona tkankę uszkodzoną przez uraz lub chorobę, tak więc tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany. Ze względu na wygląd, blizny możemy podzielić na:

przerosłe
prawidłowe
bliznowce
zanikowe

Blizna prawidłowa jest wynikiem przedłużonego gojenia. Występują zazwyczaj w wyniku ran pooperacyjnych i pourazowych.

Blizna przerosła jest blizną, która rozrasta się tylko w obrębie uszkodzonej wcześniej skóry, gdy gojenie urazu zostało zaburzone.

Blizna zanikowa jest małą, okrągłą blizną. Umiejscowiona jest poniżej poziomu otaczającej ją skóry. Powstają, gdy proces gojenia rany jest zakłócony poprzez niewystarczającą produkcję włókien tkanki łącznej.

Bliznowce są nieregularnymi skupiskami tkanki bliznowej, które rozszerzają się poza obszar rany pierwotnej. Są to blizny grube i często uniesione.

Ze względu na przyczynę powstania, blizny dzielimy je jeszcze na:

pourazowe
poszczepienne
pozapalne

Usuwanie blizn

Blizna dla większości osób jest sporym problemem estetycznym, zdrowotnym oraz psychicznym. Niejednokrotnie wywołuje spory dyskomfort. Wielokrotnie jest tak, że blizna nie dość, że szpeci, to na dodatek powoduje przykurcze, swędzi, a nawet może wywoływać ból. Jeśli zastanawiamy się nad usunięciem naszej blizny, powinniśmy zapoznać się z tym tematem dokładniej. Powinniśmy poznać wszystkie metody, za pomocą których usuwa się blizny.

Metody usuwania blizn dzielimy na:

farmakologiczne
zabiegi laserowe
masaże
zabiegi z pogranicza medycyny estetycznej
zabiegi z pogranicza chirurgii plastycznej

Farmakologiczna metoda usuwania blizn stosowana jest zazwyczaj w bliznach płaskich. Polega na przyjmowaniu sterydów. W miejsce blizny wciera się specjalistyczne kosmetyki i preparaty, stworzone specjalne do usuwania blizn. Niestety ta metoda daje efekt, w przypadku płaskich i niezbyt dużych blizn.

Laserowa metoda usuwania blizn polega na podgrzewaniu tkanek, w taki sposób, że laser i albo je przecina, albo odparowuje. W ten sposób usuwa się stary, zniszczony naskórek, a głębsze pokłady zdrowej skóry pozostają nienaruszone. Takie usuwania blizn przeprowadzane są w znieczuleniu miejscowym i często wymagają powtórzenia, by przynieść oczekiwane efekty. Bezpośrednio po zabiegu przez kilka godziny pacjent odczuwa dyskomfort podobny do reakcji po intensywnym opalaniu, a w obszarach objętych zabiegiem lekkie pieczenie i swędzenie, które mijają zazwyczaj w przeciągu pierwszej doby.

Medycyna estetyczna idąc naprzeciw oczekiwaniom pacjentów z bliznami stosuje następujące metody usuwania blizn:

jonoforeza
dermabrazja i mikrodermabrazja
peelingi chemiczne
kwas hialuronowy
mezoterapię bezigłową

Jonoforeza polega na wprowadzeniu do tkanek przez skórę lub śluzówkę leku przy pomocy prądu stałego. Działanie to ma na celu między innymi rozmiękczanie blizn. Ponadto ma działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, odczulające oraz bakteriostatyczne.

Dermabrazja jest metodą polegającą na ręcznym ścieraniu skóry. W wyniku tego działania usuwa się blizny. Dotyczy to głównie blizn potrądzikowych, zmarszczek, przebarwień. Najczęściej jest stosowana na obszarach ust, oraz całej twarzy. Z kolei mikrodermabrazja jest połączeniem procesu złuszczania z intensywną pielęgnacją skóry. Dotyczy również blizn potrądzikowych.

Peeling chemiczny polega na usunięcie złuszczającej się warstwy naskórka.

Mezoterapia bezigłowa polega na użyciu specjalnej fali elektromagnetycznej występującej w postaci impulsów.

Dzięki zabiegom medycyny estetycznej ubytki w skórze zostają wypełnione oraz następuje wzmożona produkcja kolagenu i elastyny.

Chirurgia plastyczna

Korekcje blizn za pomocą operacji plastycznej musi być poprzedzona dokładną oceną rozmiarów i kształtu deformacji, analizie towarzyszących zaburzeń czynnościowych i ostatecznym zaplanowaniu leczenia odtwórczego. W ambicji każdego chirurga plastycznego, który wykonuje zabieg usunięcia blizny, musi być pozostawienie jak najmniejszego śladu w postaci blizny pooperacyjnej. Dlatego zanim podejmiemy jakiekolwiek kroki, należy zastanowić się nad wyborem tej najwłaściwszej metody operacji plastycznej. Najczęściej stosuje się:

zastosowanie ekspandera tkankowego
korekcje blizn poprzez wykonanie plastyki miejscowej
przeszczep skóry

W metodzie przy wykorzystaniu ekspandera tkankowego stosuje się tzw. ?rozprężanie tkanek? przy pomocy wszczepianego pod skórą urządzenia zwanego ?ekspanderem?. Metodę tą stoujemy zazwyczaj w miejscu po mastektomii, gdzie ekspander służy do stopniowego rozciągania tkanek Korekcje blizn poprzez wykonanie plastyki miejscowej są kolejną metodą operacyjną. Najczęściej stosujemy ją w różnego rodzaju korektach np. małżowiny uszne.

Przeszczep skóry

Przeszczep skóry polega na pokrywaniu martwej tkanki przeszczepami, które stanowią ochronę przed infekcjami i przejmują funkcję uszkodzonej tkanki skórnej. Stosuje się to często po usunięciu pooparzeniowych, martwych tkanek Najlepszym sposobem na tego typu zabieg jet tzw. przeszczep autogenny, z własnej skóry, przeniesionej z innych miejsc ciała. Często stosuje się również tzw. alloprzeszczepy, czyli pochodzące od drugiego człowieka. Aby przeprowadzić taki właśnie przeszczep muszą zostać spełnione określone warunki:

dawcami nie mogą być chorzy na nowotwory
dawcami nie mogą być chorzy na AIDS
dawcami nie mogą być chorzy na choroby zakaźne

Coraz większą popularnością cieszą się tzw. metoda hodowli naskórka. Jest to metoda znana na całym świecie od kilkudziesięciu lat. W naszym kraju otrzymuje się jedynie niewielkie powierzchnie, wielkości dłoni.

Życie z blizną

Zdaniem psychologów, wiele osób potrafi zaakceptować swoje blizny. Natomiast znaczny odsetek tych osób nigdy o nich nie zapomina, zwłaszcza jeśli umiejscowione są w widocznym obszarze naszego ciała. Osoby te niejednokrotnie tracą poczucie własnej wartości. Wszelkie zabiegi mające na celu zmniejszenie widoczności blizny mogą pomóc w odbudowaniu poczucia własnej wartości, oraz lepszego komfortu życia, dlatego nie bójmy się usuwania blizn, zwłaszcza że medycyna jest szeroko rozwinięta w tej dziedzinie.

Opracowała
A.Nachtigal

Źródło: RzekaZdrowia.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *